Проверката за алкохол и/или употреба на наркотични вещества при настъпила катастрофа да се извършва от „медицински специалист в лечебно заведение“, когато проверяваният откаже да му се направи тест на място от полицай. Това предвижда нова проектонаредба.
Още: Работник загина в ТЕЦ "Бобов дол"
Още: Прокуратурата подхваща Жана Бергендорф след инцидента с пистолета: С неизтекла условна присъда е
Целта на текста е да няма възможност наложени наказания при положителни резултати за алкохол и наркотици да се обжалват, защото тестът е направен не от лекар, а от медицинска сестра например. Това разясни бившият вътрешен министър Цветан Цветанов.
В проекта за наредба е посочено и, че „при наличие на външни признаци“ проверяваният задължително се тества, но това може да го стори или полицай, или да стане чрез медицинско изследване. Ако има тотален отказ от изследване, тогава се вземат предвид резултатите от „техническото средство“ - дрегер.
Интересен момент е, че ако някой избере да дава кръвна проба в лечебно заведение, има 45 минути да стигне до него, ако заведението се намира на територията на населеното място, където е бил хванат от полицията. Ако най-близкото лечебно заведение е по-далеч, се дават 90 минути на проверявания да стигне. При проба с дрегер, показваща над 1,2 промила алкохол, проверяваният се съпровожда от полицията до лечебно заведение за кръвна проба.
Още: Младеж стърчи от шибидаха на кола: Първият нарушител, заснет от тол камерите
Още: Свидетелят срещу Коцев Диан Иванов: Оттеглих показанията си, защото са дадени под натиск
Общественото обсъждане на проектонаредбата продължава 14 дни, т.е. по-кратко, заради „високата обществена значимост“. Проектът е публикуван на 29 май.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наказаха прокурор Димитър Франтишек с намаляване на заплатата
Още: Първата глоба през обновената ТОЛ система е факт, полицаи карат "под прикритие" по магистралите