Заради погрома по представителството на Европейската комисия в София от февруари тази година шестима привърженици на партия "Възраждане" отиват на съд. Сред тях няма лица с имунитет - т.е. четиримата депутати, на които прокуратурата поиска имунитета, не попадат в това число. В края на февруари изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе в Народното събрание искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на четирима народни представители от "Възраждане" - Никола Димитров, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Ивайло Чорбов. Обвинението искаше постоянен арест за Крумов и Чорбов при евентуално сваляне на имунитетите им.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Крумов щеше да бъде подведен под отговорност за палеж, а Чорбов - за противозаконно унищожаване на полицейски униформи чрез хвърляне на яйца с червена боя. С гласовете на ГЕРБ имунитетите на четиримата от "Възраждане" бяха спасени.
Още: ГЕРБ пак на амбразурата за имунитетите на "Възраждане"
На протеста тогава бяха хвърляни бомбички и бе подпалена вратата на сградата на ЕК в София - акт, който беше осъден от европейските институции.
Кои отиват на съд?
"Софийска районна прокуратура внесе обвинителен акт по досъдебното производство образувано за хулиганство във връзка с протеста на 22 февруари тази година. Нерегламентиран и неразрешен, при който напрежението ескалира и бяха извършени вандалски действия срещу сградата на Европейския парламент и Европейската комисия в град София“, каза зам.-районният прокурор Атанас Доцински, цитиран от БГНЕС. От неговите изявления стана ясно, че шестимата обвиняеми привърженици на партия "Възраждане", които заляха сградата с червена боя и запалиха входа ѝ, отиват на съд.
Още: "Възраждане" и МЕЧ се оплакаха на СЕМ, че не ги канят в "Панорама"
"Присъствието пред сградата на ЕП и ЕК не е било разрешено, не е било регламентирано от съответните институции, които позволяват провеждането на протести. Обвиняемите са хвърляли яйца, пълни с червена боя, по фасадата на сградата и по служителите на МВР, хвърляли са запалими предмети като „коктейл Молотов“ по сградата. Блъскали са по прозорци, чупили са, хвърляли са камъни“, каза Доцински.
Отделят се материали, касаещи лица с имунитет
Нито един от обвиняемите няма депутатски имунитет. В хода на разследването обаче са отделени материали, касаещи лица с имунитет. Те са изпратени на Софийска градска прокуратура, която е компетентна в случая.
Още: Вот на недоверие на килограм: МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" с нови инициативи срещу властта
Снимка: БГНЕС
Заместник-районният прокурор заяви, че обвиняемите, които са пълнолетни, могат да получат до 5 години лишаване от свобода, а непълнолетният сред тях, който е един - до 2 години лишаване от свобода.
Към настоящия момент обвиняемите са с мерки за неотклонение "подписка". Нямат предишни криминални прояви или регистрации.
Още: Трима български евродепутати гласуваха против еврозоната