Съдът: Арестът на ученик за надпис "Save Ukraine" върху Паметника на съветската армия е незаконен

24 юни 2022, 10:43 часа 2358 прочитания

Софийският районен съд (СРС) обяви за незаконна и отмени заповедта, с която полицаи задържаха десетокласника Никола Генов през февруари, защото опитал да изпише „Save Ukraine“ („Спасете Украйна“) върху Паметника на съветската армия.

Още: Извънредно измерване на въздуха в Разград заради пожара. Пламнаха и 500 декара в Кърджалийско

Още: Моторист загина при катастрофа между Созопол и Приморско, пътят е затворен

Това съобщи правният сайт „Лекс“, като се позова на решението на съдия Николай Урумов. От него става ясно, че полицаите са обявили мотиви, че момчето е извършило хулигански действия, но няма никакви данни за това. Съдът подчертава, че опитът да се изпише „Save Ukraine“, е форма на протест срещу агресията на Русия в Украйна, а не престъпление.

Решението на съда не е окончателно и може да се обжалва пред Административния съд София – град.

Припомняме, че трима младежи на 16 г. бяха задържани на 25 февруари – ден след началото на руската инвазия в Украйна. Служители на СДВР ги отведоха в Първо РПУ и издадоха заповед за задържане за 24 часа на автора на надписа.

Още: Адв. Александър Кашъмов: Сарафов прави опити прокуратурата да бъде извадена от важен закон (ВИДЕО)

Още: Заместителят на хероина: Фентанилът навлиза ударно и взима все повече жертви у нас

Тогава родителите на децата и ръководството на училището им изразиха протест срещу задържането и срещу действията на полицаите. Ръководството на МВР – в лицето на вътрешния министър Бойко Рашков - се разграничи от арестите и нареди пълна проверка.

Софийският районен съд цитира практиката на Европейския съд за правата на човека, който посочва минимални стандарти за законността на заповедите за арест. ЕСПЧ вече има произнасяне по дело за "боядисване" на паметник в България - този пред сградата на БСП на ул. "Позитано" - като приема, че изрисуването не уврежда основната повърхност по начин, който да не може да се почисти, затова деянието не може да се квалифицира като вулгарно или обидно.

Деянието на арестувания ученик, според съда, „цели да осъди цялостната агресия, проявявана в Украйна, поради което не може да се приеме, че е налице намерение на дееца да извърши оскверняване на дълбоко вкоренени обществени ценности в обществото, т.е. изначално липсва умисъл за извършване на хулиганска проява".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес