След дълги часове обсъждане Софийският апелативен съд - втора инстанция - реши да остави в ареста варненския кмет Благомир Коцев, двамата общински съветници от ПП Йордан Кателиев и Николай Стефанов, а бизнесмена Ивайло Маринов пусна с подписка. Те обжалваха решението на Софийския градски съд, който в петък през нощта ги остави за постоянно в ареста. Те са обвинени в участие в организирана престъпна група с цел вземане на подкупи, пране на пари и искане на процент от обществена поръчка, но доказателствата се базират единствено на сигнал от бизнесдамата Пламенка Димитрова. Самата обществена поръчка не е спечелена от нея.
Показанията на Пламенка Димитрова сочели, че дори след класирането на обществената поръчка, исканията продължили с мотив евентуално оттегляне на победителя. Съдът кредитира показанията на Диан Иванов, но с висока степен на критичност. Бившият зам. кмет на Варна ги оттегли, но съдът посочи, че още не е дал нови.
Съдът не се съгласи с възражението, че делото не е трябвало да се гледа в София. То е в столицата заради данни за наличие на участие на депутат, макар и неустановен, пише "24 часа". Апелативните магистрати казаха, че е това е правомощие на прокурора, което не подлежи на съдебен контрол.
По обвинението за банда, съдът смята, че е правилно преценено, че има данни за такава. Показанията на Пламенка Димитрова, която твърди, че са й искали подкуп, не били изолирани. Потвърждавали се от още двама свидетели и били доказателство за по-мащабна престъпна схема. Често се обсъждали и "20 проблема за решаване" - 20 процента от стойността на обществената поръчка. Това ставало на ръка. Магистратите посочиха, че има данни Коцев да се в срещал с Димитрова, на които демонстрирал знания за поискания подкуп.
Бизнесменът Ивайло Маринов бе пуснат, тъй като за него има много малко данни за участие в престъплението. За Коцев, Кателиев и Стефанов имало достатъчно на този етап доказателства. Като кмет на Варна Коцев можел да продължи да извършва подобни престъпления, както и да влияе на свидетели. Съдът обаче посочи, че за него има по-малко доказателства за искане на подкуп, за разлика от Кателиев.
Решението на съда е окончателно. То бе чуто в зала от бившите премиери акад. Николай Денков и Кирил Петков, които са съпартийци на Коцев, както и други членове на "Продължаваме промяната".
Припомняме, че един от ключовите свидетели срещу Коцев - бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов - оттегли показанията си срещу него: Свидетелят срещу Коцев Диан Иванов: Оттеглих показанията си, защото са дадени под натиск.
Всичко това се случва на фона на масови протести в София, Варна и няколко европейски града в подкрепа на Благомир Коцев. Акад. Денков заяви след решението, че "аргументите (за задържането) бяха направени на пух и прах от адвокатите", но това не оказало влияние. И той, и Кирил Петков заявиха: "Тези две мутри, които управляват всяка една институция в България, трябва да разберат, че не са по-силни от народа":
Мотиви на прокуратура и защита
Прокуратурата използва вчерашното заявление на бившия заместник- кмет на Варна Диян Иванов, че е свидетелствал срещу Благомир Коцев под натиск като аргумент да поиска от Софийския апелативен съд да потвърди постоянния арест на варненския кмет и на останалите трима обвиняеми за корупционни престъпления.
Над три часа защитниците на задържаните мотивираха защо те трябва да бъдат освободени. Самите обвиняеми също пожелаха да напуснат ареста с аргумента, че няма да се укрият и са най-заинтересовани разследването да върви бързо, а истината - да излезе наяве. Благомир Коцев каза, че не е юрист, но делото му изглежда като "оплакване на една жена, която е загубила една обществена поръчка, защото друг е предложил по-ниска цена".
В кратко 15-минутно изявление прокурор Калин Близнаков каза, че обвиняемите трябва да останат в ареста и са позовава, освен на свидетелката Димитрова, така и на отреклия се от своите показания Диан Иванов. Каза, че тъй като не е разпитван повторно, първите му показания остават сила. От обрата при Иванов пък извлече опасността, ако Коцев и останалите задържани излязат на свобода, те биха могли да въздействат на свидетели. Така, според Близнаков, е станало и с Иванов, който обърнал показанията си.
"Ако прокуратурата има такива данни, трябваше да го разпита вчера и да пита някой оказвал ли му е внушение. От друга страна трябваше да образува проверка на твърдението му, че му е оказван натиск от служители на КПК, които са известни. Няма данни да му е оказван натиск извън този от инспекторите на КПК, за което човекът се е подписал и е помолил да бъде разпитан. Прокуратурата злоупотребява с право, правейки такива внушения. Не е изпълнила задълженията си за обективно разследване, като го извика и го разпита", коментира защитничката на Коцев адв. Ина Лулчева.
59 страници доказателства, 20 минути за проверка
По-рано днес, точно преди началото на отложеното за 14 ч. заседание, прокуратурата внесе нов том с доказателства, простиращи се на 59 страници. Защитата на обвиняемите не е била запозната с материалите и е получила едва 20 минути, за да ги прегледа - точно с толкова бе отложен стартът на заседанието: Делото "Коцев": 60 страници нови данни и само 20 минути за защитата, за да се запознае с тях.
След това защитата оспори относимостта на представените доказателства, но не възрази да бъдат приложени. Съдът даде ход по същество, след като адвокатите представиха документ от Народното събрание, че не е искано позволяване разследването на депутат във връзка с досъдебното производство. Припомняме, че според адвокатите на Коцев и другите обвиняеми именно привличането на народен представител е поводът да се иска гледане на делото в София, а не във Варна.
Снимка: БГНЕС
Защитата: Няма доказателства, прокуратурата е бездействала с месеци, а Пламенка Димитрова има разминавания в показанията си
Адвокат Лулчева заяви пред съда, че делото има политически характер, предават юристите от „Правосъдие за всеки“, които следяха заседанието от залата. Според защитата в прокуратурата „има политическо влияние, признато от Борислав Сарафов при отстраняването на Иван Гешев“. Отделно от това тя посочи практика на Европейския съд по правата на човека по налагане на мярка за неотклонение „задържане под стража“. Адвокатът изтъкна, че двамата свидетели по делото са разпитани след задържането на обвиняемите, т.е. първо е имало арест, а след това – събиране на доказателства. Лулчева каза още, че има недостатъци в постановлението за привличане, съдържащо неназован депутат. По думите ѝ – „очевидно не става дума за Асен Василев“, тъй като той е известен. По делото също така няма доказателства за престъпление, извършено от депутат, изтъкна юристът.
Още: Външно министерство не одобри появата на германския посланик на протеста в подкрепа на Коцев
Тя обърна внимание и на сигнала срещу Коцев за рекет и натиск, подаден от бизнесдамата от Варна Пламенка Димитрова. Според адвокат Лулчева това е лице, което има „явна икономическа заинтересованост“ – печелила е обществени поръчки в миналото, а когато спира да ги печели, изникват проблемите.
„Делото се гледа от некомпетентен съд и се води от некомпетентна прокуратура“, каза още защитата на Коцев и другите обвиняеми, цитирана от „Правосъдие за всеки“. Компетентен е съдът във Варна, смята тя, а нарушената компетентност води до нарушение на правото на справедлив процес по чл.6 от Европейската конвенция за правата на човека. „По делото е следвало прокурор от Варна да установи дали има достатъчно данни за участие на депутат в престъплението и при установяване на такива, да препрати делото по компетентност в София. Нарушение е, че това не е извършено“, каза Лулчева.
Тя акцентира върху това, че „ако доказателства бяха събирани по общия ред, изводът би бил, че достатъчно данни за извършено престъпление няма“. Нищо неотложно няма в разпита на свидетеля Пламенка Димитрова – тя разказва за събития от август 2024 г., добави защитата.
Снимка: БГНЕС
„Знаете, че срещу Кирил Петков се води дело за това, че наредил извършване на действия по неотложност при ареста на Бойко Борисов. Прокуратурата твърди, че там неотложност няма, а че такава при Благомир Коцев има. Това е двоен аршин и заобикаляне на закона“, заяви адвокат Лулчева. „За 8 месеца прокуратурата не е свършила абсолютно нищо. Това означава, че по това дело се преследва друга цел, различна от преследване на корупция. Как може 9 месеца след образуване на разследването прокуратурата да сочи, че в ОПГ освен обвиняемите участвали и други неустановени лица?“, попита тя. „Защо прокуратурата при всички уж събрани доказателства не иска сваляне на имунитет? Защото в НС ще видят, че няма никакви доказателства“, цитират думите ѝ юристите от „Правосъдие за всеки“.
Според нея има и разминаване в твърденията на Пламенка Димитрова – веднъж подкупът се иска за Ангел Дерменджиев, а на друго място – за Асен Василев. „Няма нито един факт за трайност на твърдяната ОПГ“, каза Лулчева.
Още: "Това често се случва в Турция, ние обаче сме в ЕС": Политолог за политическата репресия
"Първоинстанционният съд се позовава на недоказани факти, за да обоснове риск от извършване на престъпление от обвиняемите", допълни още адвокат Лулчева.
Според адвоката на Коцев - Милен Ралчев - Пламенка Димитрова, на практика, е успяла да отстрани конкурента си за обществена поръчка, която не печели. Това е станало след намесата на прокуратурата. Нито един друг участник в конкретната поръчка не е сигнализирал за натиск, отбеляза той.
Арестът и обвиненията срещу Коцев и останалите
Коцев и варненските общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов бяха задържани при акция на Комисията за противодействие на корупцията на 8 юли. Заедно с бизнесмена Ивайло Маринов те останаха в ареста за постоянно, реши Софийският градски съд 4 дни по-късно. Маринов е съсобственик на "Корект груп кетъринг".
Още: Българите в 4 европейски града в подкрепа на Благомир Коцев
Срещу Благомир Коцев и съветниците от Варна са повдигнати две обвинения:
- участие в организирана престъпна група, действала на територията на гр. Варна от м. юли 2024 г. до 19.11.2024 г., с цел съгласувано да извършват престъпления по служба, подкупи и изпиране на пари, като групата е създадена с користна цел и в нея участват длъжностни лица (само по това обвинение е привлечен и Ивайло Маринов);
- през м. август 2024 г. в съучастие като извършители поискали сума, равняваща се на 15% без ДДС от 1 523 446 лв., представляваща стойността на обществена поръчка, в замяна на влияние при вземането на решение от длъжностно лице, във връзка със службата му.
Снимка: БГНЕС
В основата на процеса са показанията на Пламенка Димитрова - бизнесдама от морската столица, която твърди, че е станала жертва на натиск и рекет от страна на Благомир Коцев. През 2024 г. тя кандидатства за поръчка „Приготвяне и доставка на готова храна, ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица към Община Варна, включително и доставка на готова храна за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене". Само че не успява да я спечели, а договорът е възложен на "Корект груп кетъринг". Тя обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията и пред съда, но резултатът не се променя.
Още: Асен Василев: Не съм взимал пари, давам си имунитета, ще съдя Пламенка Димитрова (ВИДЕО)
Димитрова намеси и името на лидера на "Продължаваме промяната" Асен Василев в случая, а това стана повод делото да се премести от Варна в София, където Софийска градска прокуратура е единствената с компетентност по случаи с депутати и министри. Василев заяви, че ще си даде имунитета и че ще съди Димитрова.
Снимка: БГНЕС
Още: Сравнение на правосъдието при Благомир Коцев и обвинения за побоя на Дебора: Слави Ангелов с оценка