Дори и да не се интересувате особено от психология , тя може да ви се притече на помощ в най-неочакван момент, използвайки някои необичайни техники, които на пръв поглед може да изглеждат странни, но наистина работят.
Котва на удоволствието
Ако не можете да свършите рутинна задача, като миене на чинии или сгъване на пране, свържете неприятната задача с приятна . Например, включете любимата си музика, направете вкусен чай или си обещайте приятна награда . Мозъкът постепенно ще започне да свързва рутината с удоволствието и ще му бъде по-лесно да се ангажира.
Още: Според психолози: Наличието на много растения у дома е ясен симптом
Тайната на времето
Когато всеки ден е подобен на предишния, мозъкът регистрира по-малко детайли и времето сякаш е спряло. За да си възвърнете чувството за жизненост, добавете нещо ново към ежедневието си: променете маршрута си, отидете в различно кафене, опитайте нов спорт . Активира възприятието и възстановява субективното ви участие във времето.
Лекар: ДНК изследвания показват, че хората, които живеят под напрежение, остаряват по-бързо
Детска снимка
Когато самокритиката или срамът ви обземат, погледнете снимка на себе си от детството си , когато сте били на пет или шест години. В този момент се премествате на другата страна и вместо обичайното желание да се самообвинявате, се появява желание да се подкрепите . Вътрешният тон става по-мек - и вече не искаш да се самообвиняваш, а да се прегърнеш .
Още: Умножете късмета си: Направете ТОВА и Вселената ще ви даде всичко двойно!
Тайната на върха и финала
Не помним целия ден - помним само кулминацията и края . Следователно, дори един не особено успешен ден може да бъде подчертан, ако го завършите приятно. Гледане на филм, спа процедури, необичайна и вкусна вечеря - създайте си ярко събитие. Мозъкът ще го запомни.
Правилото за 90 секунди
Повечето емоции траят само 90 секунди , ако не мислите за тях, не ги обсъждате, не си въртите ситуацията в главата - гневът, тревожността, раздразнението изчезват много бързо. Опитайте се да не драматизирате ситуацията в главата си и ще се изненадате колко спокойни ще станете. И можете да разберете колко дълго траят определени емоции .
Дайте име на тревожността
Когато тревожни мисли започнат да ви нахлуват в главата, дайте им някакво глупаво име. Например: „Смърфът отново ме кара да бълнувам.“ Това обезценява сериозността на мислите и ви помага да излезете от състояние на тревожност. Веднага щом една мисъл се превърне в герой, тя губи силата си.
Парадоксът на избора
Когато имаме твърде много възможности, за мозъка е много по-трудно да вземе решение. Ако не можете да решите, стеснете избора си до две опции. Например, вместо „какво да правим през уикенда“, запитайте се „до парка или на кино“. Тази техника помага на мозъка да взема решения по-ефективно и без да губи енергия .
Успокояващ жест
Има техника за самоподкрепа, ако се чувствате отхвърлени или наранени: просто поставете дланта си на гърдите си. Нищо особено, но по този начин давате на тялото си да разбере: „Не съм сам/сама“. Това е начин да си покажете подкрепата, която не сте получили отвън.
Още: Тест: Пасивно-агресивен ли си? Ако преглъщате гнева си и често го изпращате на грешен адрес
Ефект на очакването
Мозъкът винаги търси потвърждение на това, в което вярваме . Следователно, ако се подготвяте за нещо хубаво , например, преди изпита си кажете, че всичко ще мине добре, автоматично ще започнете да забелязвате сигналите, които потвърждават това: усмивка, мили думи, щастливи съвпадения. Той действа като филтър за възприятие.