АЕЦ "Козлодуй" ще започне процеса по лицензиране на ядрено гориво, доставено от "Уестингхаус" в петък. Това съобщи енергийният министър Румен Радев по време на парламентарния контрол. Той отговори на въпроси на депутата от БСП и бивш енергиен министър Драгомир Стойнев дали има осигурени доставки на гориво за единствената ни централа.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
"АЕЦ "Козлодуй" има действащ договор за доставка на ядрено гориво с руската компания ТВЕЛ до пролетта на 2024 година за пети блок, а за шести блок - до 2035 година. На 9 ноември 2022 година е сключен договор за доставка на неруско гориво с компанията "Уестингхаус" и, по-точно, с нейното поделение в Швеция. Първата доставка се очаква догодина през април, първото зареждане - през май, но ако има разершение от Агенцията за ядрено регулиране", обясни енергийният министър.
Министър с идея да запазим оборудване от АЕЦ "Белене" за АЕЦ "Козлодуй", каза и за газа в Черно море
По думите му по този начин се осигуряват два независими ядрени канала за доставка на гориво. Министърът не отговори на допълнително питане на Драгомир Стойнев, какво би се случило ако АЯР не одобри алтернативното гориво в срок.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Продължава проверката на Министерството на енергетиката в държавната компания "Булгаргаз" заради сключен договор с турската компания "Боташ" миналата година. "Бих призовал всеки да се запознае със съдържанието на споразумението, това може да стане в офиса на "Булгаргаз". Нямам никакво намерение да прикривам каквито и да е действия. Споразумението обаче е с гриф "търговска тайна", обясни министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Министър Радев: В споразумението с „Боташ“ няма изрично изискване за доставката на неруски газ
Той е смутен, че договорът е за дълъг период от време - до края на 2035 година. Радев обясни още, че той може да се предоговори. Министърът не коментира нито количества природен газ, който трябва да бъде получен, нито какво точно предвижда споразумението.
Енергийният министър коментира и докъде са стигнали преговорите с Европейската комисия за спасяване на тецовете в Маришкия басейн. "Европейската комисия отбелязва предложенията за промени, които да са алтернативи с подобен ефект. Тази препоръка е обоснована, защото инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост преследват декарбонизация на икономиката. Това е препотвърдено през март тази година", обясни Радев, цитиран от БНТ.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
"Буквално в момента се работи изключително активно по отношение на енергийния баланс, този процес изключително се фокусира върху моделиране на плана", каза още министърът.