В продължение на десет години - от 2005 до 2015 г., концесионерът на ски зоната над Банско - "Юлен" АД, не е плащал дължими такси по Закона за защитените територии. Това се разбира от решение на Окръжния съд в Благоевград, в който фирмата е осъдена да плати само част от дължимите такси, тъй като останалите са били погасени по давност заради бездействието на държавата, пише "Капитал".
Още: Шестото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново
Още: На върха на емоцията: Кои са най-красивите планински маршрути в света
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано.
През април 2015 г. тогавашният екоминистър Ивелина Василева завежда иск срещу концесионера, с който претендира за неизплатено концесионно възнаграждение от 2005 до 2013 г. в размер на 88.7 хил. лв., което заедно с неустойките, ДДС и лихвите е общо 178 хил. лв.
Става дума за допълнителни 5% върху концесионната такса, която концесионерът трябва да плати и които отиват в Националния фонд по опазване на околната среда.
Още: Официално: bTV избра Венета Райкова пред Георги Тошев, продуцентът си тръгва
Още: Бедствие в три области: Загиналият в Елените бил на работа, издирва се багерист
Делото е заведено от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда пред Софийския градски съд в началото на април 2015 г. През март 2017 г. съдът стига до заключението, че казусът е подсъден на Окръжния съд в Благоевград, прекратява делото и го изпраща там.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 4 октомври (събота)
Още: "Зловеща ситуация": Сигнали за още загинали и затиснати в хотелите хора в "Елените"
През септември 2017 г. Окръжен съд - Благоевград, приема, че екоминистерството не може да е страна в процеса, тъй като не е титуляр на вземането, и прекратява делото по отношение на ведомството.
След две заседания - през октомври 2017 и октомври 2018 г., искът на държавата срещу "Юлен" е уважен, но само частично. Съдът приема, че дължимата такса има характер на периодично плащане и за нея важи т.нар. кратка давност от три години, което означава, че голяма част от претендираните от държавата суми (от 2005 до 2010 г.) са погасени.
В крайна сметка от целия иск срещу концесионера за 178 хил. лв. са уважени 52.9 хил. лв., като държавата трябва да плати на "Юлен" и 3 хил. лв. разноски върху отхвърлената част от иска.
Още: Кабинетът откри почетно консулство на на България в Ливърпул
Още: Откриваме почетно консулство в полския град Познан
Още подробности по казуса прочетете ТУК.