ЧЕЗ преговаря само с "Еврохолд" за българските си активи

16 април 2019, 19:20 часа • 4339 | прочитания

Чешкото енергийно дружество ЧЕЗ е отказало да преговаря с "Индия пауър", което означава, че "Еврохолд" остава единствен кандидат за активите му в България. Това съобщиха от bTV, цитирайки чешкото издание "Лидове новини".

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Оказва се, че от ЧЕЗ са отхвърлили офертата на "Индия Пауър". Миналата седмица пък електроразпределителното дружество прекрати и договора с "Инерком", след като компанията на Гинка Върбакова не получи разрешение от КЗК за придобиване на активите на ЧЕЗ.

От централата на ЧЕЗ в Прага са отказали да коментират темата, но по-късно "Еврохолд" потвърди новината.

В публикацията на "Лидове новини" се посочва, че все още не е ясно каква е офертата на "Еврохолд". Според източници на вестника обаче тя била по-добра от тази на "Индия Пауър", която неофициално е около 350 млн. евро.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Припомняме, в началото на април стана ясно, че от "Еврохолд" са отправили индивидуална оферта за придобиването на активите на ЧЕЗ Груп в България. С това сагата около електроразпределителното дружество се заплете.

На 30 ноември 2018 г. изтече крайният срок за закупуване на електроразпределителната компания ЧЕЗ, но от Инерком бяха превели парите. Информацията бе от централата на компанията в Прага.

От компанията отказаха да дадат подробности какво ще стане, ако сумата не постъпи по сметката. Сроковете за разплащането са договорени между двете фирми през февруари.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви пред чешки евродепутат, че "при спечелване на избори в България, БСП ще предприеме необходимите действия българската държава да се заяви като кандидат-купувач и да участва в процедурата по продажбата".

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

По искане на БСП в парламента бе създадена и временната комисия по случая ЧЕЗ, която обаче завърши работа със заключението, че й е необходима още информация.

В рамките на скандала в българския политически живот по едно време беше лансирано и желанието на държавата да се включи в сделката. Това стана по време на среща на Гинка Върбакова в Министерски съвет с премиера Бойко Борисов и министрите Дончев и Горанов. След това обаче идеята не получи развитие и уточняване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес