Поне в следващите две години не трябва да променяме формулата за ценообразуването на газа. Това заяви по БНТ енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
Още: Какво се случва с цените на плодовете и зеленчуците: Обяснява експерт
Още: Васил Велев: Влизането в еврозоната би забавило инфлацията
Той посочи, че в момента ние имаме най-ниските цени, но след две години нещата ще се променят. Така например в момента ние плащаме по 157 долара за 1000 куб.м., което е по-ниско от средните международни цени - 167 долара ца 1000 куб.м.
“Да направим своите предложения както е предвидено, но да оставим вратичка за предоговаряне с “Газпром”. България не трябва да бъде толкова зависима от “Газпром”, смята проф. Тасев.
Припомняме, че българската позиция във връзка с преговорите за монополното положение на руския газов гигант и трябва да бъде представено в Брюксел до 4 май.
Още: "Няма пари, ще последваме съдбата на СССР": Финансово острие на Путин с невиждани признания
Още: Сериозен процент: Стана ясно колко от българите ще почиват в чужбина
От ГЕРБ и "Нова Република" поискаха служебното правителство да договори с Европейската комисия удължаване на срока за внасяне на становището, за да може с него да се заеме редовно правителство. Целта е страната ни да се възползва максимално от предоговарянето на условията с "Газпром".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна не се е отказала да закупи оборудването за АЕЦ "Белене"
Още: Китай се подсигури с петрол и не се вълнува от войната в Иран
"Много е важно до 4 май да даде становище, а освен това да поиска удължаване на срока за това. Няма да бъде сериозно в рамките на седем седмици да няма становище на правителство, независимо, че имаше избори в България да няма становище на министерството на енерегетиката и на правителството", каза от своя страна бившият депутат Мартин Димитров.