Алексей Милер, председател на Управителния съвет на ПАО "Газпром" и министърът на енергетика на Република България Теменужка Петкова подписаха Пътна карта, съгласно която страните ще проучат въпроса за развитие на газопреносната инфраструктура на територията на България, при отчитане на правилата на ЕС.
Още: Цената на петрола вече е под влияние на срещата в Аляска
Още: Бюджет 2026 от лева в евро: Общините започват подготовка за новата валута
Това стана в рамките на Петербургския международен икономически форум — 2017, съобщиха от ведомството.
Алексей Милер е информирал Теменужка Петкова за изпълнението на проекта "Турски поток" и е изразил увереност, че създаването на нови мощности за пренос на газ през акваторията на Черно море ще допринесе в значителна степен за повишаване сигурността на доставките на природен газ за потребителите от Южна и Югоизточна Европа, в това число и за България. Министър Петкова е информирала, от своя страна, за развитието и инвестициите в газопреносната система на България, както и за концепцията за газоразпределителен център.
По време на срещата, особено внимание е било отделено на въпросите по организацията на доставките на природен газ за България в дългосрочна перспектива.
Още: Пеевски се обяви против приватизацията и поиска да се сложи край
Още: Криза за бензин в Русия: Няма количество и цените хвърчат заради украинските дронове
Страните са обсъдили перспективите за развитие на сътрудничеството в газовата сфера. Бил е отбелязан ежегоден ръст на експортните количества руски газ за България, считано от 2013 година. Положителната динамика се запазва и през 2017 година. От 1 януари до 31 май обемът на доставките е нараснал с 14,5%, в сравнение с първите пет месеца на 2016 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Огромен ръст в сделките с недвижими имоти у нас за полугодие
Още: Обрат: ОПЕК промени прогнозата си за търсенето на петрол
Отбелязано е било и ползотворното сътрудничество между „Булгартрансгаз“ ЕАД и ПАО „Газпром“ по отношение на транзита на природен газ през България за трети страни, съобщават още от министерството на енергетиката.