Глобалният корпоративен дълг намалява за първи път от 2015 г. насам
Очаква се глобалният корпоративен дълг да намалее допълнително с 270 млрд. долара през идната година. Понастоящем отношението на компаниите към тегленето на дългове е по-резервирано поради по-високите лихви и забавянето на икономическия растеж, показва индексът на корпоративния дълг, измерван от инвестиционната компания Janus Henderson. Той отчита данните за годишните баланси на компаниите към 1 юни, предава Reuters.
Инвеститорите все още изкупуват дълга на по-рискови държави от Русия
Инвеститорите продължават да изкупуват държавния дълг на автократични страни, въпреки новата забрана на САЩ за изкупуване на руски дълг...
Икономическият растеж може да се забави и дори да станем свидетели на икономически спад, но компаниите са заели много печеливша позиция, казва Сет Майер от Janus Henderson.
Въпреки че тенденцията в световен мащаб клони към намаляване на тегленето на заеми, нетният дълг на американските компании е нараснал с 0,5% в рамките на година, сочи проучването.
Тенденцията за теглене на дълг като източник на по-голяма част от финансирането за компаниите означава, че едва „една на всеки шест американски компании разполага с нетни парични средства, в сравнение с почти една на всеки три в останалата част на света“, твърдят от Janus Henderson.
Политици от различни страни по света отделиха трилиони долари, за да неутрализират въздействието на COVID-19 върху глобалната икономика. След възстановяването на националните икономики и ръста на инфлацията обаче централните банки прекратиха своите политики на стимули, а това от своя страна повиши риска от икономическо забавяне.
Кои големи икономики ще изпаднат в рецесия догодина?
На фона на растящата инфлация, която принуди множество централни банки да затегнат паричната си политика и да вдигнат основния си лихве...
„Компаниите ще устоят на икономическия спад и ще използват паричния поток, за да намалят дължимото по заеми.“, казва Майер.
Някои кредитори на глобалния пазар на корпоративни облигации предпочитат да съберат предоставените от тях дългове, вместо да продават нови ценни книжа на по-високи цени. Така номиналната стойност при котировката на облигациите е намаляла със 115 млрд. долара от май 2021 г., казват от Janus Henderson.
Намаляването на стойността на глобалния корпоративен дълг, явление, което не е наблюдавано от 2014-2015 г., беше силно повлияно от енергийния сектор. Високите цени принудиха петролните и газовите компании да намалят дълга си по заеми със 155 млрд. долара, установи проучването след елиминиране на ефекта от колебанията в резултатите.
Още от ИКОНОМИКА:
Служебната власт призна, че по интерконектора с Гърция тече газ - вероятно било за проба
Защо не можем да изключим "Газпром" - Мика Зайкова говори пред Actualno.com
Енергийният министър за скъпите горива: Трябва да намерим централно решение с "Лукойл"
Росен Христов: "Газпром" е последен вариант. Кирил Петков е забавил гръцкия интерконектор
Приходите в туризма със 100% повече, индустрията отбелязва спад
Илон Мъск продаде акции на Tesla на стойност 6.9 млрд. долара
Трайчо Трайков: България не играе добре на пазара на газа
Цените на газа в Европа се понижават, хранилищата са пълни на над 70%
Държавата още не знае колко предприятия са на газ и колко имат алтернативи
Георги Касчиев: АЕЦ „Козлодуй“ има запас от гориво, няма риск
Редактор:
Ивана Маринова
Етикети: Дълг финанси Икономика заеми компании