Идея: Санкциите за нелоялни търговци да бъдат процент от оборота

23 януари 2024, 12:12 часа • 1763 | прочитания

Санкциите на Комисията за защита на потребителите (КЗП) за нарушителите трябва да бъдат процент от оборота на търговеца, за да може да има по-голям респект към тях. Тази идея лансира Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" пред БНР.

Още: Наша съседна държава купува все повече кюлчета злато

Още: Иран сериозно обмисля да затвори най-важния маршрут за петрола от Близкия изток

Според него в България има чувство за безнаказаност сред търговците. "В ЕС потребителите са сред най-оправомощените в света. Как се прилагат обаче на практика тези права, е съвсем друг въпрос", посочи Николов.

Още: Потребителските неволи по празниците

Търговците са изобретателни

Културата на потребителите се повишава много бавно, смята той. По думите му, търговците винаги са по-изобретателни, защото са в по-силна позиция, а потребителят винаги е бил в по-слаба позиция.

Още: "Путин трябва да губи пари": Зеленски моли Тръмп, но САЩ не искат по-нисък таван за руския петрол

Още: НАП разяснява с подкаст за еврото и касовите апарати

По думите на Николов от това произтичат и огромната неравнопоставеност и необходимостта тя да се преодолее чрез предоставянето на повече права на потребителите.

Търговецът променя условията на договора ни - имаме полезен ход, но и срок

Още: Обявиха цените на ферибота Бургас - Истанбул

Още: Колапс за гръцкия туризъм заради ескалацията между Израел и Иран: Стотици хиляди резервации висят във въздуха

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес