Инвестициите на българи в чужбина са повече от чуждите вложения у нас

4022
Инвестициите на българи в чужбина са повече от чуждите вложения у нас
Снимка: iStock/Guliver

Инвестициите на български предприемачи зад граница вече изпреварват привлечените чужди капитали в нашата икономика. Това показва статистиката на БНБ за първите седем месеца на годината. От януари до края на юли обемът на инвестираните в чужбина български капитали е 278.9 млн. евро. В същото време преките чужди инвестиции, вложени у нас, са на стойност 219.9 млн. евро.

Данните на БНБ най-вероятно ще бъдат коригирани в следващите месеци леко нагоре, но тенденцията за спад на преките чужди инвестиции (ПЧИ) в страната ни е трайна през последните години. Сривът им след финансовата и икономическата криза през 2008 г. не само че не може да бъде преодолян, но и с всяка година се задълбочава. Наскоро анализ на Българската стопанска камара показа, че през 2017 г. обемът на ПЧИ вече е по-малък от парите, които емигрантите превеждат на своите близки у нас - 1.8 млрд. лв. срещу 2.2 млрд. лв., пише в. "Сега".

По-малко инвестиции, но и спад в просрочията отчитат общините

По-ниска активност към края на второто тримесечие на годината, но и спад в просрочените задължения показват бюджетните данни на общинит...

Тези дни премиерът Бойко Борисов в опит да омаловажи срива на вложенията от чужбина коментира, че в момента у нас влизали по-качествени инвестиции, защото били в индустриални производства, докато в най-добрите години преди кризата са били основно в търговия, услуги и недвижими имоти.

Данните на БНБ за първите седем месеца на тази година обаче не са обнадеждаващи - макар че второто тримесечие е по-добро от първото, когато задграничните инвеститори изтеглиха от страната ни 160 млн. евро дялов капитал. В сравнение с януари-юли 2017 г. обаче чуждите инвестиции са паднали с 63%.

На практика налетите в българската икономика чужди капитали през тази година са само под формата на заеми, дадени от компаниите майки на дъщерните им дружества у нас. Заетите средства, които впоследствие ще трябва да се връщат, са на стойност 264 млн. евро. Инвестициите в дялов капитал, които се смятат за най-устойчиви и са показател за дългосрочни интереси, са с отрицателен знак, т.е. вместо приток имаме отлив на чужди капитали. Става дума за 26.2 млн. евро, напуснали българските подразделения на чуждите компании. С отрицателен знак е и показателят "реинвестирана печалба" - 18 млн. евро, което показва, че печалбата изцяло се усвоява като дивидент от чуждите собственици и дори се отчита загуба. Трайно Холандия остава инвеститор №1 у нас с вложени 221.4 млн. евро през тази година. В голямата си част обаче това не са холандски инвестиции, а капитали от други страни, включително и от България, които просто използват по-либералния данъчен режим в Страната на лалетата. На второ място е Русия с инвестирани 158 млн. евро, следвана от Германия с 80.5 млн. евро.

Покупките на недвижими имоти от чуждестранни лица през първите седем месеца също спадат. БНБ отчита вложени в имоти 4.2 млн. евро при 10.5 млн. година преди това. Традиционно най-активни са гражданите от Русия, следвани от украинци и германци.

Небанковите заеми са намалели с над 200 млн. лева за година

Спад на заемите, които взимаме от небанкови институции, отчитат от БНБ. За година те намаляват с 225 милиона лева. Небанковите кредити...

Интересни са държавите, в които инвестират българските предприемачи. За първото полугодие най-много родни капитали са вложени в Обединените арабски емирства - 63 млн. евро, показва статистиката на БНБ. Следват САЩ и Маршаловите острови - съответно с 47.7 млн. евро и 43.2 млн. евро. Във Великобритания пък са инвестирани 26.7 млн. евро, а в Германия - 22.8 млн. евро. Подобно на чуждите инвеститори у нас нашите предприемачи също предпочитат да влагат навън парите си под формата на заеми. За първите седем месеца по този начин са инвестирани 242 млн. евро. Като дялов капитал са вложени само 26.6 млн. евро.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Официално: Над 1,1 милиарда е печалбата ни от "Турски поток" досега

Енергийният министър заминава за Турция да предоговаря с "Боташ"

Най-големият безмитен магазин в България отвори врати

Повече компании в България смятат да наемат нови служители през летния сезон

ЕЦБ: Очакванията за инфлацията на потребителите в еврозоната вървят надолу

Гвоздейков подписа с поляци за доставка на 7 двуетажни влака

Забрана за рекламата на хазарт мина на първо четене със заявки за бързо приемане

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 20.04-26.04.24

Евтим Милошев очаква успешен летен сезон

СЗБ: Българските институции най-сетне поставиха туризма като приоритет

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика