Външната търговия на България се свива през април, като износът намалява с 11.2%, а вносът - с 12.1% спрямо същия месец на предходната година. Това съобщи Националният статистически институт.
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Износът на България за ЕС за 2022 г. расте драстично
Понижението се случва за втори пореден месец, след като през предходния месец март бе отчетен спад от 0.5% на годишна база.
Общо през периода януари - април 2023 г. износът на стоки от България за трети страни се увеличава с 13.3% в сравнение със същия период на 2022 г. и е на стойност 10.9 млрд. лв. Основни търговски партньори са Турция, Великобритания, САЩ, Украйна, Сърбия и Северна Македония, които формират 55.8% от износа за трети страни.
Само през април износът за трети страни нараства с 3.6% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.5 млрд. лв.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Вносът от трети страни за първите четири месеца на 2023 г. намалява със 7.9% в сравнение със същия период на 2022 г. и е на стойност 13.2 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Русия, Китай и Сърбия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
През април 2023 г. вносът на стоки в България от трети страни намалява с 27.1% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.8 млрд. лв.