Украинският преговорен екип смята подписването на споразумението за минералите между Украйна и САЩ за триумф, като се имат предвид първоначалните условия, представени от Вашингтон през февруари 2025 г. на Мюнхенската конференция по сигурността. Това предложение изискваше от Киев да предостави на Съединените щати постоянен достъп до своите ресурси като компенсация за сериозно надценената от Доналд Тръмп американска военна подкрепа. САЩ щяха да контролират общия фонд, а печалбите от него щяха да бъдат извеждани от Украйна. С усилена украинска дипломация обаче всички тези искания са отпаднали.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Тайната на успеха
Екипът на Киев казва, че тайната на успеха им е била да запазят спокойствие и да се съсредоточат върху практическите въпроси, а не върху политиката. "Това бяха разговори със спокоен тон - като в мафиотски филм“, споделя заместник-министърът на икономиката Тарас Качка пред британското издание The Times.
Той добавя, че първото предложение е било като "юридическа скица", основана на идеите, изразени от Тръмп. "Казахме: "Добре, но не можете да смесвате публичното и частното право". Започнахме да задаваме въпроси, да рационализираме всички тези неща и мисля, че всъщност получихме рационални отговори".
Качка разкрива, че е имало голям натиск от страна на американския държавен глава за бързо сключване на сделка. "Разбира се, видяхме всички постове на президента Тръмп в социалната мрежа Truth Social. Но ако премахнете емоциите, те просто показват силен интерес към сключването на тази сделка тук и сега". Тарас Качка подчертава, че украинците са искали да покажат на САЩ, че са различни от руснаците.
Снимка: iStock
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Препятствията и трите важни фактора
След като споразумението влезе в сила, украинското министерство на икономиката ще се изправи пред ново предизвикателство - да намери необходимите средства за неговото изпълнение.
"Това ще стане практически възможно едва когато Съединените щати направят първата вноска. Необходими са ни инвестиции в размер между 5 и 10 милиарда долара. Изпълнението на проекти за критични суровини отнема много време и е много скъпо. Новите проекти изискват от нас да проведем геоложки проучвания, предварително технико-икономическо проучване и предпроектно проучване", посочва министърът на икономиката Юлия Свириденко в интервю за изданието.
Още: Окончателно: Зеленски ратифицира споразумението със САЩ за редкоземните минерали
Успехът на сделката зависи и от други фактори. Освен необходимостта от предварителна инвестиция на американски капитал, фондът може да функционира само ако Украйна оцелее във войната с Русия. Той може да реализира печалба само ако предприятията са сигурни, че техните съоръжения и персонал няма да бъдат изложени на риск от руски ракети.
"Те продължават да атакуват енергийните мрежи. Те продължават да атакуват производствени съоръжения. Ако искате да създадете производствено съоръжение, очевидно трябва да го защитите. Ето защо ние все още търсим противоракетна защита", казва Свириденко пред The Times.
Сделката
Снимка: iStock
На 12 май украинският президент Володимир Зеленски подписа закон за ратифициране на Споразумението между правителството на Украйна и правителството на Съединените американски щати за създаване на Американско-украински фонд за възстановяване на инвестициите. Този документ следва да проправи пътя за привличане на мащабни инвестиции в украинската икономика, по-специално в ключовата инфраструктура, промишлеността и възстановяването на засегнатите региони, пише украинската агенция УНИАН.
В същото време споразумението, което Доналд Тръмп сключи с Киев, няма да донесе никакви специални резултати в добива на полезни изкопаеми поне за едно десетилетие и ще изисква огромни частни инвестиции, за да се стартират проектите.
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
Собствеността и контролът остават в Украйна - само тя решава какво да добива. В споразумението не се споменават никакви дългови задължения към Съединените щати. Фондът се създава на паритетен принцип на съвместно управление, като САЩ внасят средства в него. В допълнение към прякото финансиране те могат да предоставят определена помощ - например системи за противовъздушна отбрана за Украйна. Бъдещата военна помощ от САЩ може да се брои като вноска в новосъздадения съвместен инвестиционен фонд, но предишната помощ няма да се брои. Предварително съществуващите проекти - например тези, които са собственост на украински държавни компании, няма да бъдат засегнати от сделката за минералите.