България не е получила предложение за отстъпки по искането си за отсрочка на предлаганото ембарго върху руския петрол, съобщи Ройтерс в репортаж за продължаващите дискусии между посланиците на страните от Евросъюза в Брюксел, предава БНР.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Засега това не е окончателно решение, разговорите продължават без пробив за окончателно съгласие. Очаква се развитие през почивните дни (7 и 8 май). Специално за България мнението на Брюксел е, че не е представила убедителни аргументи, за да има отстъпка в сроковете за спиране на руския петрол.
Предложение за такава отсрочка са получили Словакия, Чехия и Унгария, след като по-рано днес унгарският министър-председател Виктор Орбан упрекна председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че с предложението си за забрана на руския петрол е "атакувала европейското единство":
"Не можем да приемем да ни игнорират, да правят предложения, които са срещу нашите интереси и обратно на това, което предлагаме ние. Не мога да направя нищо друго, освен да изпратя тези предложения обратно, за да бъдат преработени".
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Предложението за Унгария и Словакия е да получават руски петрол през тръбопровод до края на 2024 година, а за Чехия - до юни, 2024 година. Потреблението на Унгария и Словакия на руски петрол е само 6% от общото на ЕС и Брюксел счита, че отсрочката няма да повлияе на ефекта на бъдещото ембарго.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Президентът на Кипър Никос Анастасиадис също бе критичен към Еврокомисията заради предложението танкерите с руски петрол да бъдат спрени само след месец.
"Ние сме против руската инвазия и подкрепяме санкциите. Но тези санкции не бива да бъдат подбирани, така че да обслужват някои страни членки, а да вредят на други," каза Никос Анастасиадис след среща с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Финансовият министър на Украйна Сергей Марченко напомни и днес, че пълно ембарго върху руските нефт и газ ще направят невъзможно финансирането на войната.
Върховният представител на Евросъюза за външната политика и сигурността допусна, че посланиците на 27-те страни членки няма да могат да се разберат тази седмица. В такъв случай Жозеп Борел ще свика външните министри идната седмица.
Относно възможността за ембарго върху руския газ Борел отговори, че това е въпрос "не за утре, а за вдругиден".