Дистанционно обучение само по медицински причини, отсече МОН пред родители

12960
Дистанционно обучение само по медицински причини, отсече МОН пред родители
Снимка: iStock/Guliver

Дистанционното обучение ще бъде само по медицински причини. От МОН са останали категорични при срещата си с родители в министерството, които настояваха да могат сами да избират как децата им да започнат новата учебна година - присъствено или не.

Разговорите продължиха над 3 часа. На срещата са пристъствали представители на МОН, експерти и учителски синдикати, които настоявали децата да не учат дистанционно. Срещу тях се изправиха родители, събрали подписка в своя подкрепа, с искане да имат право на избор. Министърът на образованието Красимир Вълчев се опитвал да намери баланс между страните, но не успял, защото липсвало изслушване. В крайна сметка срещата приключи без разбирателство между спорещите, предаде репортер на БГНЕС.

Вчера националният здравен инспектор Ангел Кунчев обяви, че ще бъде изготвен списък от диагнози, който единствено ще позволява на отделни ученици да не присъстват в час, а да се обучават онлайн. Това ще става само след изрично разрешение на педиатъра на детето.

Кунчев: Педиатрите ще имат списък с диагнози, позволяващи дистанционно обучение

Тази сутрин министър Вълчев уточни, че всички деца ще започнат присъствено учебната година и отново всички, включително и първокласниците, ще носят маски навсякъде в училище, освен в учебните помещения, където ще е по желание. Той обяви, че няма да има задължителен термоскрининг на входа на училищата, но ще има т.нар. медицински филтър – по-скоро преглед на симптоми, чрез въпроси от учителя в първия час. Преподавателите ще имат и правила за реакция при проява на симптоми. Едно от най-големите предизвикателства обаче е липсата на достатъчно резервни, заместващи учители. В момента МОН изготвя такъв, в него ще влязат преподаватели от висшите училища и дори студенти.

Образователният министър уточни изрично къде в училище и кой ще носи задължително маски

След срещата днес става ясно, че има още много неясноти за родителите, а МОН отказва допълнителен коментар след последното разяснение на министъра.

Тезите "за" и "против"

Топла вода и сапун за всички деца в училище поискаха от Асоциация "Родители"

Достъп до топла вода и сапун за всички деца в училище през новата учебна година поискаха от Асоциация "Родители". Те изпратиха отворено...

„Все още решение не е взето. Обсъждат се много видове мерки като разширение на формите на обучение и достъпът до тях за повече деца и по-малки. Няма конкретни решения взети. Ресурс – няма, кадри също се оказа, че проблемът с тях също ще се окаже доста сериозен. Тепърва ще се обмисля какви мерки да се взимат“, каза Ива Недялкова, която се закани да не пусне детето си на училище, докато не бъде дадена възможност то да учи дистанционно и добави, че и други 100 родители са взели същото решение за своите деца.

Тя каза, че ѝ е било предложено да избира между частно училище и самостоятелна форма на обучение, които обаче не я устройват. Недялкова подчерта, че около 3000 родители, обединили се около това искане, не искат да отнемат правото на другите родители да пуснат децата си на училище, а в момента са отнети техните. „Основната причина да не се съгласят с предложението ни са кадрите. Няма как да се обучават толкова много деца на различни места – виртуално и в клас. Кадрите е един от основните проблеми“, заяви тя и добави, че основните противници на това предложение са учителите.

На въпрос дали ще има последващи действия от тяхна страна, Недялкова каза, че няма да оставят така нещата и ако трябва ще се обърнат и към по-високи инстанции.

„Няма как да оставим нещата така. Проектозаконът ще бъде гласуван на второ четене около 15 септември. До тогава ще сме взели решение. Имаме право на избор със сигурност, както всеки гражданин в държавата. Като родители имаме пълно право да избираме как децата ни да учат и при какви условия“, подчерта Недялкова.

Михаела Божанкова, която представлява няколко родителски организации заяви, че е против започването на учебната година дистанционно.

Вълчев разясни - родителите имат право на избор, ако училището осигури смесена форма на обучение

„Училищата ще имат свобода. Ако някое училище желае да реализира хибриден образователен процес, въпреки че такъв се организира т...

Педагогическата работа за най-малките, която трябва да се свърши, няма как да бъде компенсирана по никакъв начин дистанционно. Това са неща, свързани с фината моторика, позицията на детето, стандартизиране на писането, на държането на молива. Това са неща, които няма как да се случат дистанционно и да са компенсирани. Малките имат нужда от социализация, учителят е този, който ги въвежда в света на образованието и тази връзка, която изграждат помежду си тя не може да става дистанционно. При големите вече стои друго, учениците традиционно не обичат да ходят на училище и с дистанционното обучение се отварят възможности за злоупотреба, както от страна на децата, така и от страна на учителите и това се видя по време на изминалото дистанционно обучение“, изложи Божанкова мотивите си по темата.

Тя припомни, че все пак същуствуват индивидуална или самостоятелна форма на обучение, от които родителите могат да избират, както и в определени ситуации детето да си остане вкъщи.

На въпрос от БГНЕС дали не е решение да се сложи една камера в класната стая и всички деца синхронно да са в час, тя каза, че пречка би могло да има, ако дори един родител заяви,че не желае детето му да бъде записвано и снимано и за това тази идея не може да се реализира, макар и да е добра.

И според нея, и според учителите най-добрата форма за обучение е присъствената и към други форми би трябвало да се прибягва само по изключение.

Нито един от учителите, които присъстваха там не се изказа за дистанционното обучение като равна алтернатива с присъственото обучение“, добави тя и каза, че, законът не позволява никакна неприсъствена форма за децата от 1 до 4 клас и това не зависи от МОН.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБРАЗОВАНИЕ:

МОН обмисля 2 май да е неучебен в цялата страна

Милиони за електромобили, микробуси и автобуси за училищата дава МОН

Учениците в Самоков и Етрополе също няма да учат на 2 май

Държавата спонсорира обучението на стотици студенти в топ университети в чужбина

Призив към Терзиев: 2 май да е неучебен ден

Български ученици с два сребърни медали от Европейската олимпиада по експериментални науки

Матурите: Промени и новости - ако пропуснеш, можеш да се явиш пак

СофтУни с изцяло нови Upskill програми за IT специализация

България привлича водещи учени със заплати до 8000 лв.

Заради изборите: Местят матурата за 10 клас

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Образование