Има ли руска пропаганда в българските училищата?

22 май 2025, 11:52 часа • 709 | прочитания

Министерството на образованието и науката (МОН) отговори на седем въпроса, отправени от народния представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Кристина Петкова, свързани с влиянието на проруски организации в българската образователна система. Темата засяга както участието на представители на МОН в събития, организирани от руски институции, така и сътрудничеството на български училища с проруски структури.

Един от въпросите на Петкова касае присъствието на представители на МОН на форум, проведен в края на февруари в Руския културно-информационен център, посветен на темата "Руският език в България - състояние, проблеми, перспективи". Според отговора на министъра, на събитието е присъствал старши експерт по чужд и майчин език от РУО–София, но участието му не е било съгласувано с министерството. 

Сътрудничество на училища с проруски организации

Въпросът за връзките на училища с проруски организации предизвика най-съществена реакция. Петкова посочва редица структури, които са организатори или участници в събития в образователни институции – сред тях Фондация "Устойчиво развитие за България", Национално движение "Русофили", както и чуждестранни структури като "Русский мир", Россотрудничество и Руската православна църква. Още: Грантове от Кремъл за русский мир в България: Поименно според Bird.bg

Отговорът на МОН сочи, че към момента: 

  • СУ "Максим Горки" (Стара Загора) и ПГПЧЕ "Екзарх Йосиф" (Разград) имат действащо сътрудничество с Фондация "Устойчиво развитие за България".
  • Същите училища в миналото са имали съвместни дейности с НПГГГСД "Сава Младенов" (Тетевен) и СУ "Николай Катранов" (Свищов), но те са прекратени.
  • Само ПГПЧЕ "Екзарх Йосиф" продължава сътрудничество с Национално движение "Русофили".
  • СУ "Максим Горки" е единственото училище, което участва в инициативи на Фонд "Русский мир".

Списъкът с училищата, участвали в дейности на Руския културно-информационен център през тази учебна година, включва още:

  1. СУ "Ангел Каралийчев", гр. Стражица
  2. СУ "Ваня Войнова", гр. София
  3. СУИЧЕ "Св. Климент Охридски", гр. София
  4. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", гр. София
  5. СУ "Александър С. Пушкин", гр. София
  6. СУ "Цар Иван Асен ІІ", гр. София
  7. СЕУ "Добри Войников", гр. София

В същото време няколко училища са прекратили участията си в подобни инициативи, включително училища от Велинград, Несебър, Варна и Поморие. Още: Москва видя русофобска кампания в "определени политически кръгове в България"

МОН подчертава, че няма училища, които да са в официално сътрудничество с Руската православна църква или да участват в нейни инициативи.

Проект "Руски кът" в пет български училища

Друг въпрос касае проекта "Руски кът", реализиран с подкрепата на Руската православна църква и дипломатически представителства на Русия. Проектът цели популяризиране на руската култура и духовност чрез уроци, презентации и демонстрации в български училища.

До началото на войната в Украйна четири училища са получили дарения по проекта:

  1. СУ "Д-р Петър Берон", гр. Перник;
  2. НПГГГСД "Сава Младенов", гр. Тетевен;
  3. СЕУ "Св. Паисий Хилендарски", гр. Дупница;
  4. СУ "Иван Вазов", гр. Поморие.

През 2022 г. към тях се присъединява СУ "Любен Каравелов", гр. Несебър. Според МОН към момента училището не работи по проекта, а кътовете се използват единствено с образователна цел. Министърът е възложил проверка във всички пет училища, като не са установени случаи на политическа или идеологическа пропаганда. Още: Урок за българчета: История, познание или пропагандата на Кремъл се насажда в умовете им? (ВИДЕО)

Подкрепа за конкурс на фондация, свързана с Русия

Внимание предизвика и въпросът защо МОН подкрепя конкурс, организиран от Фондация "Устойчиво развитие за България", която членува в организации, признали Крим за руски. Конкурсът "Заедно за XXI век" до скоро е бил под патронажа на Руското посолство, а МОН го е включвало в Националния календар за изяви по интереси на учениците.

Министър Вълчев подчертава, че конкурсът е бил одобряван от всички досегашни правителства. Не са открити доказателства за политическа пропаганда или външно влияние. Въпреки това, с оглед на обществената чувствителност, конкурсът няма да бъде включен в календара за учебната 2025/2026 г., а министерството ще разработи допълнителни механизми за предварителна оценка на подобни предложения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес