Министерството на образованието и науката (МОН) отговори на седем въпроса, отправени от народния представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Кристина Петкова, свързани с влиянието на проруски организации в българската образователна система. Темата засяга както участието на представители на МОН в събития, организирани от руски институции, така и сътрудничеството на български училища с проруски структури.
Един от въпросите на Петкова касае присъствието на представители на МОН на форум, проведен в края на февруари в Руския културно-информационен център, посветен на темата "Руският език в България - състояние, проблеми, перспективи". Според отговора на министъра, на събитието е присъствал старши експерт по чужд и майчин език от РУО–София, но участието му не е било съгласувано с министерството.
Сътрудничество на училища с проруски организации
Въпросът за връзките на училища с проруски организации предизвика най-съществена реакция. Петкова посочва редица структури, които са организатори или участници в събития в образователни институции – сред тях Фондация "Устойчиво развитие за България", Национално движение "Русофили", както и чуждестранни структури като "Русский мир", Россотрудничество и Руската православна църква. Още: Грантове от Кремъл за русский мир в България: Поименно според Bird.bg
Отговорът на МОН сочи, че към момента:
- СУ "Максим Горки" (Стара Загора) и ПГПЧЕ "Екзарх Йосиф" (Разград) имат действащо сътрудничество с Фондация "Устойчиво развитие за България".
- Същите училища в миналото са имали съвместни дейности с НПГГГСД "Сава Младенов" (Тетевен) и СУ "Николай Катранов" (Свищов), но те са прекратени.
- Само ПГПЧЕ "Екзарх Йосиф" продължава сътрудничество с Национално движение "Русофили".
- СУ "Максим Горки" е единственото училище, което участва в инициативи на Фонд "Русский мир".
Списъкът с училищата, участвали в дейности на Руския културно-информационен център през тази учебна година, включва още:
- СУ "Ангел Каралийчев", гр. Стражица
- СУ "Ваня Войнова", гр. София
- СУИЧЕ "Св. Климент Охридски", гр. София
- СУ "Акад. Михаил Арнаудов", гр. София
- СУ "Александър С. Пушкин", гр. София
- СУ "Цар Иван Асен ІІ", гр. София
- СЕУ "Добри Войников", гр. София
В същото време няколко училища са прекратили участията си в подобни инициативи, включително училища от Велинград, Несебър, Варна и Поморие. Още: Москва видя русофобска кампания в "определени политически кръгове в България"
МОН подчертава, че няма училища, които да са в официално сътрудничество с Руската православна църква или да участват в нейни инициативи.
Проект "Руски кът" в пет български училища
Друг въпрос касае проекта "Руски кът", реализиран с подкрепата на Руската православна църква и дипломатически представителства на Русия. Проектът цели популяризиране на руската култура и духовност чрез уроци, презентации и демонстрации в български училища.
До началото на войната в Украйна четири училища са получили дарения по проекта:
- СУ "Д-р Петър Берон", гр. Перник;
- НПГГГСД "Сава Младенов", гр. Тетевен;
- СЕУ "Св. Паисий Хилендарски", гр. Дупница;
- СУ "Иван Вазов", гр. Поморие.
През 2022 г. към тях се присъединява СУ "Любен Каравелов", гр. Несебър. Според МОН към момента училището не работи по проекта, а кътовете се използват единствено с образователна цел. Министърът е възложил проверка във всички пет училища, като не са установени случаи на политическа или идеологическа пропаганда. Още: Урок за българчета: История, познание или пропагандата на Кремъл се насажда в умовете им? (ВИДЕО)
Подкрепа за конкурс на фондация, свързана с Русия
Внимание предизвика и въпросът защо МОН подкрепя конкурс, организиран от Фондация "Устойчиво развитие за България", която членува в организации, признали Крим за руски. Конкурсът "Заедно за XXI век" до скоро е бил под патронажа на Руското посолство, а МОН го е включвало в Националния календар за изяви по интереси на учениците.
Министър Вълчев подчертава, че конкурсът е бил одобряван от всички досегашни правителства. Не са открити доказателства за политическа пропаганда или външно влияние. Въпреки това, с оглед на обществената чувствителност, конкурсът няма да бъде включен в календара за учебната 2025/2026 г., а министерството ще разработи допълнителни механизми за предварителна оценка на подобни предложения.