Последните данни показват, че при тази висока ниво на заболеваемост, училищата вече не са безопасно място. За това предупреди служебният образователен министър проф. Николай Денков пред БНР.
Още: МОН публикува резултатите от външните оценявания в 10. клас
Още: ХЕЛИОС 2025: Съвременен танц с фокус върху устойчивост и приобщаване
Проф. Денков отчете, че два пъти се е увеличила заболеваемостта след началото на учебната година сред децата и младежите. През последната седмица има до 500 деца на ден, които се разболяват от коронавируса. Пет дни по 500 деца – 2500 деца седмично се разболяват от ковид и това създава риск от хоспитализация.
Служебният министър посочи, че 36% от учителите са ваксинирани и могат да влязат в клас, ако има изискване за зелен сертификат. 20% от учителите са преболедували вируса. Така около 50% от учителите веднага могат да влязат при изискване за зелен сертификат. Това е една от възможностите за безопасност в училищата, изтъкна проф. Денков.
„Докато не се осигури безопасност в училищата, няма как отново да вкараме децата“, коментира служебният образователен министър.
Още: Седмокласниците се явяват на НВО по чужд език
Още: Отговорите на външното оценяване за 7. клас по математика за 2025 г.
По думите на проф. Денков част от учителите и обществото не разбират, че зелен сертификат не означава задължително ваксиниране. „Зеленият сертификат е щадящ и при високите нива на ваксинация всичко като мерки се отменя. Свободата идва с ваксинирането и със зеления сертификат, а не да си правим каквото си искаме и пандемията да ни подмине. Е, няма да ни подмине“, отсече служебният образователен министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ясен е вариантът за матурата по математика за 7-ми клас
Още: Матурата по математика 2025 за 7-ми клас: МОН с пояснения
Той отбеляза, че кризата изисква непопулярни мерки, като единствената такава, която ни предпазва от пълен локдаун, който е напълно възможен – то това е зеленият сертификат.
Денков предупреди, че от 2 седмици вървим към критична ситуация, която налага преминаване към онлайн обучение. Ако трябва да погледнем какво се случи през последните седмици, се вижда, че през високата вълна трябва да променим подхода, настоя Денков.
Той запита къде са сега антиваксърите, за да обяснят защо като не сме ваксинирани не сме като другите европейските държави като Швеция, Норвегия, Германия, Италия, Англия? Те са виновни за настоящата ситуация към момента, нападна Денков.
Още: Близо 1000 ученици и преподаватели се включиха в открит урок по онлайн безопасност
Още: Спорт чрез игра: Програма насърчава физическата активност на най-малките
В заключение той добави, че няма как да се продължи по същия начин без тестове на децата.
Още: Хората, които искат нормалност без ваксиниране и мерки, лъжат, каза образователният министър