Борисов: Трябва да има лесен достъп до ваксините за всички европейски граждани

29 октомври 2020, 21:53 часа • 2071 | прочитания

Пред колегите от Европейския съвет ще заявя, че ситуацията с коронавируса е очаквано тежка. Отдавна настоявам за единен медицински протокол, единни бързи тестове и солидарност между държавите от ЕС. Трябва да се стремим да осигурим лесен достъп до ваксините за всички европейски граждани. Процедурата по сдобиването с ваксини трябва да е прозрачна, за да няма никакви спекулации.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Това написа премиерът Бойко Борисов във "Фейсбук".

 

Още: В Хърватия - все повече пенсионери работят на пълен работен ден и получават половината от пенсията си

Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?

"Всички знаехме какво ще се случи с COVID-19. Още юли, август, септември това можеше да бъде направено и да действаме срещу този коварен вирус, zаяви министър-председателят.

Българският премиер изтъкна, че безпокойство предизвиква темата за купуването на ваксини, тъй като за тях се правят заявки за доставки още преди да са разработени.

"Нямаме спецификация, нямаме гаранции и в един момент може да се окаже, че имаме за 300 милиона ваксини, а имаме примерно 300 хиляди желаещи и след това трябва да се унищожават, да се изхвърлят, а не може да се препродава", каза още Борисов.

Той добави, че ваксините изискват специални условия за съхранението, което налага допълнителни разходи.

Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?

Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)

Припомняме, че днес той участва във видеоконферентно заседание на държавните и правителствени ръководители на страните членки на ЕС по въпросите на COVID-19, съобщиха от Министерски съвет.

Във фокуса на разговора между лидерите е необходимостта от засилване на колективните усилия за борба с пандемията, както и обмяната на опит и информация за най-добрите практики срещу новия вирус.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес