Европейският съюз представи нова стратегия за Черно море, която ще позволи да се транспортира по-добре тежко военно оборудване в ключовия регион от източния фланг на НАТО. Така ролята на България се засилва на фона на руската заплаха, надвиснала над Източна Европа. Стратегията е и отговор на "геополитическите предизвикателства" в свят, в който "зависимостите се превръщат в оръжие", заяви Марта Кос - комисарят по разширяването на ЕС. Тя постави акцент върху това, че Черно море е мост към Южен Кавказ и Централна Азия, както и жизненоважна артерия за търговията с енергия и храни.
"Сигурността в Черно море е жизненоважна и за европейската сигурност“, заяви на пресконференция ръководителят на външната политика на блока Кая Калас. Бившият естонски премиер добави, че в момента тази сигурност е подкопана от тоталната война на Кремъл в Украйна и хибридните атаки срещу морската инфраструктура.
Още: Русия започва война с НАТО: План номер едно на руската армия и Кремъл
Черноморският регион беше дестабилизиран от нахлуването на Русия в Украйна - мащабното използване на мини и военните действия възпрепятстваха потока от стоки. Отделно от това източноевропейските държави се опасяват от по-нататъшна агресия от страна на Москва след евентуално спиране на огъня в Украйна и искат да засилят отбранителните си способности.
Три стълба за бъдещото сътрудничество
Бъдещото сътрудничество на Европейската комисия с Черноморския регион е структурирано в три стълба:
- Повишаване на сигурността, стабилността и устойчивостта;
- Насърчаване на устойчив растеж и просперитет;
- Насърчаване на опазването на околната среда, устойчивостта на изменението на климата и готовността за него, както и на гражданската защита.
Снимка: Getty Images
Още: Милиарди куб. метра газ на 6,5 км от България: Ердоган не разчита на Путин, съобщи за ново находище
Инвестиции в България и Румъния
България и Румъния са страните от ЕС на черноморското крайбрежие и блокът ще инвестира в модернизиране на регионалната инфраструктура като пристанища, железопътни линии и летища, за да може да се обслужва тежко военно оборудване. Това ще помогне да се гарантира, че "войските могат да бъдат там, където са необходими, когато са необходими", по думи на Кая Калас.
Преди това европейският комисар по транспорта Апостолос Цицикостас заяви, че модернизирането на транспортната инфраструктура за военни цели в Европа ще струва около 75 млрд. евро.
Център за морска сигурност
ЕС планира също така да създаде център за морска сигурност в Черно море, който ще служи като европейска система за ранно предупреждение в региона. Калас заяви, че този център ще повиши осведомеността за ситуацията и ще помогне на Европейския съюз да защити критичната си инфраструктура. Тя добави, че все още предстои да бъдат определени местоположението, оперативният модел и разходите.
Центърът ще засили и регионалното сътрудничество в областта на разминирането и ще се справи с рисковете за околната среда и морската безопасност, гласи планът на ЕК: Официално разминиране на Черно море: България участва, ясно е кой взема решенията за операции.
Друга стъпка в областта на сигурността е засиленият контрол върху чуждестранната собственост на пристанища и други ключови съоръжения, каза Калас.
Снимка: Getty Images
Нови енергийни коридори
В областта на търговията ЕС ще разработи нови енергийни коридори, транспортни връзки и цифрова инфраструктура с регионалните партньори, твърди Марта Кос.
Блокът също така ще инвестира в готовността на крайбрежните общности и морската икономика да се справят с екологичните щети от войната и да реагират на рисковете от изменението на климата: 115 километра замърсяване в Черно море: Сигнал от екоактивист със сателитна снимка.
ЕС търси разширяване с новата стратегия
"В целия свят държавите сега търсят сътрудничество с надеждни и предвидими партньори, какъвто е ЕС", заяви Кос, цитирана от Politico. "Такива партньорства ще ни направят колективно по-сигурни и ще създадат възможности за бизнес за всички".
Стратегията ще обедини всички съответни инструменти и политики на ЕС, като мобилизира инвестиции в съответствие със стратегията "Глобален портал" и в духа на "Екип Европа" - т.е. институциите на ЕС в сътрудничество с държавите членки, както и европейските финансови институции, става ясно от официалното прессъобщение на ЕК.
"Активната роля на Европейския съюз е от решаващо значение за укрепване на сигурността и мира в Черноморския регион, особено в условията на агресивната война на Русия срещу Украйна. Ние ще работим в тясно сътрудничество с нашите съседи за укрепване на сигурността и стабилността в региона. Заедно можем да изградим по-силно и проспериращо бъдеще за всички", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Снимка: Getty Images
Още: Стъпка 1 от превъоръжаването на Европа е факт: Украйна също влиза във фонда за отбрана
Европейската комисия подчерта, че Украйна, Молдова, Грузия, Турция, Армения и Азербайджан са партньори, с които иска да установи по-тесни връзки чрез новата стратегия.
В крайна сметка новият стратегически подход се корени в стремежа на хората да живеят в сигурна, безопасна и по-просперираща среда. ЕС ще прилага новия стратегически подход към Черно море в синхрон с процеса на разширяване и политиката на Източното партньорство, която осигурява добре установена рамка за сътрудничество, посочват от ЕК.
"Ролята и отговорността на ЕС в Черноморския регион се увеличават, особено с откриването на преговорите за присъединяване с Украйна, Република Молдова, а и с Грузия, ако страната се върне към пътя към ЕС. Процесът на разширяване на ЕС е стратегическа инвестиция за повишаване на регионалната сигурност и устойчивост. От решаващо значение е и координираният подход с Турция, която е стратегически партньор на ЕС и страна кандидатка. По същия начин задълбочаването на отношенията с Армения и Азербайджан чрез сътрудничество в стратегически области е важна цел за ЕС", гласи официалното съобщение на Европейската комисия.
Още: "Черно море ще е руско езеро": С Крим Путин обгражда НАТО, ще налага контрол и на България