Италиански контраадмирал ще командва операцията на ЕС срещу хутите

19 февруари 2024, 21:32 часа • 1671 | прочитания

Контраадмирал Стефано Костантино е назначен да командва силите на морската операция на ЕС „Аспидес“, в превод от гръцки „Щитове“, за защитата на корабоплаването в Червено море от атаките на подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен. Това съобщиха днес дипломатически източници, цитирани от италианската новинарска агенция АНСА. 

Още: Не безследно изчезнал, а изяден: Украинското разузнаване с доказателства за канибализма в руската армия

Още: Изкуственият интелект е опасен за умовете на младите хора: Предупрежденията на папата

Още: Мисия "Аспидес": ЕС официално стартира акция в защита срещу хутите

„В допълнение към политическата си роля в започването на операцията Италия ще има и важна оперативна роля: тя ще излъчи командващ на силите – контраадмирал Костантино и ще подсигури щаба на мисията, който ще бъде разположен на борда на разрушител“, съобщиха източниците, цитирани от БТА. 

Още: Логистичен гигант със стряскаща прогноза за корабоплаването през Червено море

Още: Заклещи се, докато шофира: Възрастен мъж заседна с кола на стълби (ВИДЕО)

Още: Воювали за Путин да не стъпват в Шенген: Силен натиск от Източна Европа да се случи

Оперативното командване на „Аспидес“ ще бъде отделено от европейската централа в гръцкия град Лариса,  докато стратегическото командване ще остане - както на всички военни мисии и операции на ЕС - в Брюксел.

Още: Щабът на европейската мисия в Червено море ще бъде в Гърция

Още: Плавали с дървени лодки: Гръцката брегова охрана спаси над 600 мигранти

Още: Естония стартира подготовка за война с Русия - с голяма отбранителна линия (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес