Животът се завръща - къде и как на различни места в Европа

12 май 2020, 11:11 часа 1652 прочитания

Новата седмица започна с разхлабване на мерки в доста държави в Европа, макар че заразата от коронавирус изобщо няма намерение да изчезва.

Още: След руските удари по военни полигони главнокомандващият ВСУ с ново разпореждане

Още: Пак нападение с нож в Германия: Има жертва и ранени

В Турция от 11 май вече са отворени големите търговски центрове т.е. моловете, но не изцяло. Ресторантите, кафенетата, спортните зали и тези за забавления, които се намират в моловете, остават затворени. Отварят се обаче фризьорските салони.

"Гражданите не трябва да възприемат стъпките за нормализация на живота като завръщане към времето преди 10 март. Не се завръщаме напълно към старите дни, опитваме се да улесним живота си в условията на епидемия", каза турският президент Реджеп Ердоган. Той уточни, че остават в сила ограниченията за излизане навън през почивни дни. В неделя, 17 май, между 11 и 15 ч., право да излизат навън ще имат лицата на възраст над 65 години, а онези на възраст под 20 години ще могат да излизат на 20 и 22 май. Премахнати бяха също ограниченията за влизане и излизане от девет турски окръга - Адана, Диарбекир, Мардин, Трабзон, Орду, Денизли, Кахраманмараш, Шанлъурфа и Текирдаг, отбелязва "Йени шафак", цитиран от в. "24 часа".

В Украйна може вече да се ходи на ресторант – но на открити тераси, както и на зъболекар, на фризьор, може да се излиза и в парковете плюс обществените градинки. Освен това, ако си на ресторант, ти се сервира само в съдове за еднократна употреба, а клиентите не могат да пипат менютата. Масите са за максимум двама души и трябва да са на разстояние от метър и половина една от друга.

Още: Днепропетровска област става все по-честа мишена на руските ракети - отново има жертви и ранени (ВИДЕО)

Още: Дания пое председателството на Съвета на ЕС от Полша и се захваща с наболял проблем

В Чехия, от 25 май няма да е нужно да се носят задължително маски на обществени места. В градския транспорт обаче ще трябва и след 25 май, като се препоръчва да си с маска и на открито. От вчера са отворени бирариите, някои училища, фризьорските салони, моловете, кината и други търговски обекти.

В Грузия, почват работа производствени мощности, но не и молове. Ресторантите, кафенетата и образователните институции за момента остават затворени, а градският транспорт в Тбилиси все още е спрян. Там трябва да си с маска. Извънредното положение в Грузия засега е до 22 май.

Грузия ще отвори врати за чуждестранни туристи на 1 юли, а се очаква вътрешният туризъм да бъде подновен в средата на юни. Пандемията нанесе тежък удар на грузинската икономика, която ще регистрира спад от 4 процента през тази година вместо първоначално прогнозирания растеж между 4 и 5 процента, според правителството.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 12 май"

Още: Крал Чарлз III предприе неочаквано пенсиониране: Монархията се модернизира

Още: Представителят на Тръмп за Украйна избухна срещу Русия: Шикалкавят за мир (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес