През пролетта на 2015 г. може да започне изграждането на инфраструктурата на атомната електроцентрала "Аккую", която ще бъде построена в Турция по руски проект. Информацията съобщи министърът на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз.
Още: Стоунхендж: Хиляди посрещнаха изгрева на лятното слънцестоене (ВИДЕО)
Според него положително заключение за въздействието върху околната среда се очаква през ноември. След това ще бъде издаден лиценз за строителството на АЕЦ.
"Възможно е подготвителният етап да продължи по-дълго, отколкото очаквахме. Но ние разчитаме, че строителството на АЕЦ и производството на електроенергия ще започне без забавяне", коментира още министърът. Той направи изявление пред студенти, заминаващи на обучение в Русия за работа в бъдещата централа, информира РИА Новости.
За строежа на АЕЦ "Аккую" в турската провинция Мерсин на средиземноморското крайбрежие ще са нужни инвестиции от 22 милиарда долара. Планира се централата да започне да произвежда енергия през 2020, а пълното й въвеждане в експлоатация ще е през 2023 - за 100-годишнината на турската република.
Още: НАТО да преосмисли ролята си: Италианският военен министър критикува и Европа
Още: Отмъщението е задействано: Крал Чарлз III сключи сделка с Netflix
Междуправителственото съглашение РФ-Турция за сътрудничество в сферата на изграждането и експлоатацията на атомна електроцентрала на площадката на "Аккую" бе подписано през 2010. АЕЦ ще се строи от руската компания "Атомстройекспорт" – дъщерно предприятие на "Росатом". По проект АЕЦ, която ще произвежда около 35 трилиона киловатчаса електроенергия годишно, включва четири реактора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресения на гръцки острови, пълни с туристи
Още: Британският парламент с голяма стъпка към легализиране на асистираното самоубийство
Снимка: Архив