Украйна е предложила създаването на демилитаризирана зона, контролирана съвместно от Киев и Москва. Това заяви специалният пратеник на американския президент Доналд Тръмп за диалога между двете страни Кийт Келог в интервю за Fox News на 6 май. Идеята е Украйна и Русия да се отдръпнат на 15 км назад, създавайки 30-километрова зона, където да бъдат разположени наблюдатели от трети страни.
Кийт Келог заяви, че споразумението може да бъде придружено от „действащо“ прекратяване на огъня, което означава, че и двете страни ще запазят контрола върху територията, която заемат в момента.
Още: Официалният глас на Тръмп за Украйна коригира самия Тръмп: Руската армия не печели (ОБЗОР - ВИДЕО)
Предложението е в контраст с исканията на руския диктатор Владимир Путин, който изисква украинските сили да се изтеглят от незаконно анексираните от Москва 4 украински региона - Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област. Руската федерация не контролира напълно нито една от тях.
В отговор на изявлението на пратеника на Тръмп говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва не е получавала никакви предложения от Киев относно създаването на демилитаризирана зона по протежение на фронтовата линия, съобщи руската държавна информационна агенция ТАСС.
Кийт Келог: Путин е основна пречка пред примирието
Келог призна, че основната пречка пред постигането на споразумение е отказът на Путин да приеме прекратяване на огъня - нещо, което наскоро и Доналд Тръмп призна: Тръмп се усети: "Путин никога не е искал да спре войната". Оръжие от САЩ потича към Украйна след сделката за минералите? (ОБЗОР - ВИДЕО).
"Мисля, че сме близо. Единственият човек, който може да го постигне, според мен, е президентът Тръмп, стига Путин да се съгласи. И това е вероятно една от нашите пречки пред напредъка - президентът на Русия в момента не е съгласен", каза Келог.
"Стига се до 30-дневно прекратяване на огъня. То ще бъде удължено. А това е толкова трудно, когато си военен... да възобновиш конфликта. И аз не мисля, че те ще го направят", добави той пред Fox News.
Снимка: Getty Images
Москва постави максимални искания в преговорите за прекратяване на огъня и отхвърли предложеното от САЩ 30-дневно примирие, което Киев прие на 11 март. Вместо това Путин, издирван от Международния наказателен съд в Хага, обяви тридневно примирие, за да може да проведе Парада на победата на 9 май.
Още: Сигнал от Кремъл: Путин плаши Киев с "Орешник" заради Парада на победата
От встъпването си в длъжност през януари 2025 г. Тръмп не е одобрявал никаква нова военна помощ от САЩ за Украйна. Предизборното му обещание да сложи край на войната в рамките на 24 часа, не даде резултат след повече от 100 дни на поста. Въпреки разочарованието от отказа на Москва да деескалира войната, администрацията на Тръмп не е наложила нови санкции или предприела други стъпки за оказване на натиск върху Кремъл. Държавният секретар Марко Рубио и Тръмп по-рано предупредиха, че САЩ ще се оттеглят от усилията за посредничество, ако преговорите зациклят.
Още: Зеленски преброи убитите и ранените в Киев след поредния руски обстрел (ВИДЕО)