Унгария уволни двамата си топ метеоролози - провалили празник с грешна прогноза

23 август 2022, 09:42 часа 2707 прочитания 0 коментара

Двамата водещи метеорологични експерти на Унгария бяха уволнени заради грешна прогноза за времето, която предизвика политически скандал.

Още: Кога ще са предсрочните избори в Сърбия? Вучич предложи няколко варианта

Още: В Румъния: България ни обвинява, че бавим строителството на мост над Дунав при Силистра

За събота вечерта, по случай националния празник Свети Стефан, беше планирано и организирано "най-голямото представление с фойерверки в Европа", както го описаха от Будапеща. Но седем часа преди обявеното начало на празненствата правителството на Виктор Орбан отложи събитието, позовавайки се на предупреждения за екстремни метеорологични условия.

Времето обаче остана спокойно – дъждовната буря, предсказана от Националната метеорологична служба промени посоката си, пропусна столицата и се изля в Източна Унгария. Това е дало достатъчно аргументи на кабинета да освободи ръководителя и заместник-шефа на метеоролозите - Корнелия Радиш и Юла Хорват.

Около 40 000 фойерверки бяха готови да бъдат изстреляни от 240 точки по протежение на 5-километров участък от река Дунав в центъра на Будапеща. Обикновено шоуто се наблюдава от голяма част от унгарците, гледаемостта е достигала до 2 милиона души.

Още: Украйна вече има дронове прехващачи за руските реактивни "Шахед"-и (ВИДЕО)

Още: Офицери от САЩ с изненадваща визита в Беларус за военните учения с Русия (ВИДЕО)

Вижте видео от празненствата през 2021 г.:

Националната метеорологична служба публикува официално извинение във Facebook страницата си в неделя, обяснявайки, че се е стигнало до „най-малко вероятния сценарий“. Несигурността е част от прогнозирането на времето, казаха оттам.

В понеделник министърът на иновациите Ласло Палкович уволни ръководителите на службата с незабавен ефект. Това предизвика смесени реакции сред унгарците.

Още: И Великобритания привика руския посланик

Още: Украйна съсипа тръбопроводи в две руски петролни рафинерии, намиращи се на 3 км една от друга (ВИДЕО)

Близо 100 000 души са подписали петиция, в която призовават фойерверките да бъдат отменени в период на война в съседна Украйна и наложените строги икономии у дома.

Поддръжниците на правителството обаче бяха ядосани от „некадърността“ на синоптиците и се надяват, че шоуто ще продължи по план следващата събота. То бе отложено с една седмица.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес