Министерството на вътрешните работи на Русия обяви за федерално издирване ръководителя на Агенцията за военно разузнаване на Украйна Кирило Буданов. Новината съобщиха руските държавни медии късно вечерта на 13 декември.
Още: Удар по пенсионерите в Германия
Още: Саботажи: В Германия палят жп линии
Буданов беше обвинен в "тероризъм" от Следствения комитет на Русия през октомври заедно с други висши украински военни служители. В базата данни на Министерството на вътрешните работи в Москва се посочва, че топ разузнавачът на Украйна се издирва по Наказателния кодекс на Русия, но не се уточнява по кой член се води разследването.
Още: Русия обвини Буданов в "тероризъм", издирва и бивш съветник на Зеленски
Заради Кримския мост
Руското правителство твърди, че Буданов е отговорен за терористични актове поради ролята на украинското разузнаване в ударите срещу Кримския мост на окупирания от Русия полуостров Крим. Докато руските сили всеки ден атакуват граждански райони в Украйна, Москва продължава да окачествява нападенията в тила на Русия и в окупирания Крим като "тероризъм".
Още: Поправен антикорупционен закон в Украйна и моментално - знакови арести
Още: На празника на РСМ: Силяновска обвини Европейския съюз в двойни стандарти
Още: Кой е замесен в отравянето на жената на Буданов: Версията на кабинета на Зеленски
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сърбия не приема присъдата срещу босненския сръбски лидер Милорад Додик
Още: Експлозии извадиха от строя ключов руски газопровод, важен за отбранителната индустрия
Снимка: Президентство на Украйна
Още: Пожар в оръжеен завод в Румъния: Унищожени са боеприпаси за милиони евро (ВИДЕО)
Още: "Русия се превъоръжава": Кирило Буданов с ново предупреждение към НАТО и ЕС (ВИДЕО)
Буданов бил мишена за убийство над 10 пъти
Припомняме, че Мариана Буданова, съпругата на Кирило Буданов, беше отровена през ноември. Украинското разузнаване съобщава, че самият разузнавач е бил мишена на руски опити за убийство над 10 пъти.
Още: С какво е отровена съпругата на Буданов: Има отговор, но неофициален
Наскоро Русия обяви украинската певица Джамала за федерално издирване, твърдейки, че е разпространила "дезинформация" за руската армия в социалните медии.
Сред другите лица, издирвани от Русия, са говорителят на Meta (компанията майка на Facebook) Анди Стоун и ръководителите на Международния наказателен съд (МНС), които през март 2023 г. издадоха заповед за арест на диктатора Владимир Путин заради отвличане на украински деца.
Русия издирва и българския журналист Христо Грозев.
Още: Залужни и Буданов готвят преврат с помощта на САЩ: Руски медии