Президентът на Украйна Володимир Зеленски и генералният секретар на НАТО Марк Рюте обсъдиха по телефона трансфера за Украйна на системи за противовъздушна отбрана, които са способни да прехващат новите руски балистични ракети, предаде "Укринформ".
Още: Цял ден с Путин мислехме как да оцелеем в тези трудни времена: Лукашенко (ВИДЕО)
Още: Зеленски: Унгария си играе много опасно с огъня като разузнава на наша територия с дронове
Още: Берлин: Руските хибридни атаки може да доведат до това НАТО да прибегне до Член 5
В хода на разговора Зеленски е благодарил на Рюте за организирането на извънредната среща на съвета НАТО-Украйна на 26 ноември по искане на Киев. На срещата украинската страна представи детайлна информация относно използването от Русия на нова балистична ракета срещу украинския град Днипро. Зеленски заяви, че Украйна очаква решителен и своевременен отговор от алианса на руската ескалация на войната, предаде БТА.
Още: "Мобилизирайте 18-годишните": САЩ отново призоваха Украйна да свали възрастта за военните на фронта
Още: Двуличието на Европа и безсмисленият режим на санкции срещу Кремъл
Списък със системи за противовъздушна отбрана, които са на въоръжение в страните от НАТО, е предаден на украинските партньори. В телефонния разговор Зеленски е настоял пред Рюте, че е важно Украйна да получи покана за членство в алианса и да продължи сътрудничеството си в областта на отбраната с НАТО. Разговорът се е фокусирал и върху доставката на оръжия с голям обсег и върху критичната нужда от прехвърляне на оръжия от обявените вече оръжейни помощи за Киев.
Още: Молдова забрани на още една проруска партия да участва в утрешните избори
Още: АЕЦ Запорожие е на ръба на ядрена катастрофа: МААЕ алармира
Зеленски и Рюте са обсъдили и глобалните рискове, произтичащи от съюза между Русия, Иран и Северна Корея, особено от това, че Русия прехвърля модерни военни технологии в замяна на оръжия. На 3 и на 4 декември в Брюксел ще се проведе срещата на ниво външни министри на съвета НАТО-Украйна, припомня агенцията.