Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова и посланикът на Федерална Република Германия Ирене Мария Планк обсъдиха възможностите за засилване на традиционно много добрите търговски и икономически отношения между двете страни, съобщиха от финансовото министерство.
Още: След 100 дни на власт: Рекорден срив на долара под управлението на Тръмп (ГРАФИКА)
Още: БНБ обяви има ли готовност за преминаване на картовите разплащания в евро
В очакване на еврото
Петкова запозна посланик Планк с напредъка по техническата подготовка за приемането на еврото и изрази очакване проектът на Закона за въвеждане на еврото в Република България да бъде приет от 50-ото Народно събрание в кратък срок. Сред темите за разговор бяха още икономическата конюнктура в ЕС, търговските отношения и баланс между двете икономики, нивата на преките чуждестранни инвестиции и възможностите за взаимен принос и развитие на основни икономически сектори.
Още: Симеон Дянков: Приемаме еврото на 1 януари 2027 г.
Финансовият министър потвърди, че служебното правителство продължава усилията за реализиране на основните приоритети - присъединяване към еврозоната, пълноправен Шенген и членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Тя изрази благодарност за продължаващата подкрепа на германската страна по пътя ни към реализирането на тези цели.
Още: Важно! Последен ден за подаване на данъчните декларации
Още: Еврото с нов щурм към невижданите нива от миналата седмица
Джентилони каза ще има ли компромис за България да приеме еврото от 1 януари