Депутатите от Комисията по бюджет и финанси закърпиха положението с общините, чиито бюджети зависят от приемането на редовен бюджет. Това стана по време на второто четене в комисията на законопроектът, внесен от служебното правителство на 26 февруари, който предвижда изменение и допълнение на Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през 2026 г. до приемането на редовния Закон за държавния бюджет, както и на бюджетите на Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса.
Между първо и второ четене имаше предложения, свързани с възнагражденията на медицинските специалисти, както и редица други, свързани с доходите, но още в началото на дискусията министърът на финасите Георги Клисурски посече предложенията, уточнявайки, че това може да доведе до дефицит и че по-скоро трябва да стане част от редовен бюджет.
"Призоваваме да се върви в посока приемане на законопроекта в максимално близък вариант на вносителят, да не утежняваме състоянито на публичните финанси преди приет редовен бюджет", каза министърът.
Депутатите от комисията приеха и предложение на Мартин Димитров от ПП-ДБ, свързано с ваучерите за храна, с което да бъде удължен срока за издаването на тези ваучери.
Закърпването на общините
"Имаме готовност да предложим разпоредба, която да уреди предоставянето на целевата субсидия за капиталовите разходи за общините", каза министърът. Той уточни, че има предвид преходните остатъци, които в определени лимити да могат да се ползват като финансиране на разходи.
ПП-ДБ припознаха предложенето на министъра за общините, но то не срещна подкрепата на комисията. То предвиждаше на общините да се изплаща една дванайста част от Закона за държавния бюджет за капиталови разходи, възоснова на заявки за общините за разплащане на дейности по сключените договори.
Депутатите приеха няколко предложения на партиите, сред които на Николай Нанков от ГЕРБ, Йордан Цонев от "ДПС - Ново начало" Владимир Георгиев от БСП, свързани с общините. Част от вносителите на тези предложения са припознали исканията на Националното сдружение на общините в Република България.
От ГЕРБ в лицето на Николай Нанков предлагаха общините да могат да извършват разходи не по-големи от тези за същия период на 2025 г. Сходно беше и предложението на "ДПС - Ново начало".
Комисията прие единодушно предложението на ГЕРБ да се утвърждават парите за училищата.
Крайното решение кой точно вариант за общините да бъде приет ще бъде на пленарна зала. ОЩЕ: ИТН се сетиха за референдума си преди 10 години: Искат 0.51 евро партийна субсидия

Обезпечиха Вертикалния газов коридор
По предложение на Делян Добрев от ГЕРБ до приемане на бюджета Министерски ще може да издава нови държавни гаранции, респективно при споразумения за държавни гаранции с международни финансови организации или чуждестранни лица да ги одобрява и предлага на Народното събрание за ратифициране по нови заемни споразумения на „Булгартрангаз“ в размер на 91.9 млн. евро.
Предложението е съобразено с приетото на 14 март 2024 г. от 49-ото Народно събрание решение за предприемане на действия във връзка с инициативата за Вертикален коридор за газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия и Молдова.
В преходни и заключителни разпоредби депутатите приеха и промени в Закона за Българската банка за развитие, свързано със Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. Приемането на предложението ще позволи за кредити, предоставяни за одобрени проекти по програмата, гаранционното покритие от Националния гаранционен фонд или по гаранционните схеми с участието на ББР също да може да достигне до 80% от кредита. ОЩЕ: Без редовен бюджет: Парламентът прие на първо четене удължителния закон