Футболът е жив, Сити - не, 2:0 за Барселона на "Етихад"

20164

Футболът победи парите в завръщането на Шампионската лига. Школата Барселона надделя с 2:0 над Манчестър Сити, при това на собствения му "Етихад". Мануел Пелегрини се провали в поредния си по-сериозен тест, а Манчестър Сити отново доказа, че не е достоен за турнир като Шампионската лига. Барселона пък взе глътка въздух, предвид не особено убедителната игра на моменти през сезона. Головете отбелязаха Лионел Меси от дузпа в 54-ата минута и Даниел Алвеш в 90-ата. Решението на Йонас Ериксен при първия гол предизвика известни съмнения.

Мачът започна със страхотен натиск на Барселона. За това спомогна консервативната схема на Мануел Пелегрини, който заложи на наситена халфова линия и само един нападател - Алваро Негредо. Въпреки убийственото предимство във владенето на топката и точните пасове Барселона не успя да създаде чисти голови положения. Около 15-ата минута Сити изравни играта и резултатът дойде. В 19-ата минута Алваро Негредо бе изведен от Давид Силва, преодоля Виктор Валдес, но ъгълът бе много малък и Негредо не уцели вратата

В 24-ата минута "гражданите" имаха нов шанс след страхотно меле пред вратата на Валдес, породено от грешка на вратаря, която той набързо поправи. Шави пробва далечен изстрел в средата на първото полувреме, но Харт се справи след леко колебание. Минути преди това Гаел Клиши игра с ръка в наказателното поле, но реферът реши да не дава дузпа, за каквато основания имаше. В 35-ата минута и Сити претендира за дузпа, но без сериозни доводи на своя страна след артистично падане на Негредо. Без нови положения дойде края на първото полувреме.

Развръзката в мача дойде в началото на втората част. В 53-ата минута Лионел Меси се измъкна сам срещу Харт, но бе фаулиран необмислено от Мартин Демикелис. Нарушението започна извън наказателното поле, но завърши в него. Съдията прецени, че това е дузпа и показа червен картон на Демикелис. Меси стреля в центъра на вратата и откри резултата - 1:0 за Барселона.

Пелегрини предприе двойна смяна, пускайки в игра Лескът и Давид Силва, но това не промени кой знае колко ситуацията. Барселона можеше да удвои когато Даниел Алвеш върна към Шави в 68-ата минута. Испанецът стреля над вратата. Малко по-късно Даниел Алвеш излезе сам вдясно, но удара му мина на сантиметри от дясната греда. До края възможност за изравняване се откри пред Манчестър Сити в 75-ата минута, когато Давид Силва стреля от воле, но Валдес спаси. Вместо това Даниел Алвеш удвои резултата в 90-ата минута. Бразилецът се измъкна отдясно и пусна топката между краката на Джо Харт.

Публиката мълчеше, както през целия мач, Пелегрини гледаше с празния си поглед, а скъпоплатените звезди на Сити отново не се показаха като отбор. Новите попълнения като Демикелис, Фернандиньо и Хесус Навас разочароваха тотално. Няколко милиарда похарчени през последните години по всяка вероятност ще стигнат на Сити едва за 1/8-финал. Защото във футбола традициите все още са това, което бяха.

Чакането свърши! Шампионска лига се завръща със суперсблъсък

Най-престижният европейски клубен турнир - Шампионската лига, се подновява днес. 1/8-финалните сблъсъци слагат край на двумесечната пау...