Първата стъпка към определянето на възможностите за растения за сянка е да разберете какъв тип сянка имате. Не всяка сянка е еднаква. Има различни степени в зависимост от източника, който блокира слънчевата светлина. Например, едно широколистно дърво вероятно ще има повече светлина под себе си през пролетта, отколкото в разгара на лятото. Но едно вечнозелено дърво, като смърча, е гъсто през цялата година и има по-малко пъстра слънчева светлина по всяко време на годината.
Календар на градинарите: Какво трябва да засадите в двора си през МАЙ месец
Пълната сянка си има своите трудности, въпреки че и тя може да варира по количество в зависимост от времето на годината, съответната височина на слънцето и дали местоположението е на изток или запад от конструкцията или от северната страна. Например, сутрешното слънце е различно от следобедното слънце, като последното е по-горещо и по-интензивно.
Как и кога се размножават божурите и как да ги предпазите от болести
Плодородието на почвата е друга потенциална пречка, както близо до и под дърветата, така и около всякакви конструкции. Почвата до сграда може да е била добавена и да не е богата, богата на хранителни вещества глинеста почва. Земята около дърветата често е тънка и пълна с корени, което я прави не особено идеално място за засаждане на каквото и да било. Освен това предизвикателство, всякакви насаждения биха се конкурирали с добре установена коренова система, изградена да изтегля хранителни вещества – и вода – от почвата и в дървото. Има голяма вероятност почвата да се нуждае от подобрение, като се обърне внимание и на нуждите на дървото.
Още: Защитете цветята в двора си: Трикове от опитни градинари
След като мястото е проучено, можете да започнете да подбирате растенията според условията. Семената и растенията се доставят с информация за изискванията им към слънцето.
Зеленчуци, подходящи за сянка
Безброй растения виреят на сянка, включително зеленчуци.
Въпреки че отглеждането на голяма реколта от домати на пълна сянка е невъзможно, някои зелени салати ще растат на почти пълна сянка, макар и по-бавно, отколкото ако имаха дори само пъстра сянка. Спанакът и руколата предпочитат по-хладни условия и лесно се размножават на пълно слънце. Листните марули също се справят добре с повече сянка, отколкото със слънце, както и къдравото зеле и манголдът. Листата от всички могат да се събират за малки зеленчуци.
Още: Феята в градината: Цветната магия на грамофончетата ипомея
Един трик, който може да помогне със зеленчуците, е използването на отразяващ мулч. Сребърният или алуминиев мулч е предназначен да отразява светлината, за да отблъсква вредните насекоми. Неговото странично предимство е, че отразява светлината обратно към растенията, увеличавайки излагането им на светлина.
Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване
Цветя, устойчиви на сянка
Има много цветя, които ще озарят всяко сенчесто място. Понякога растенията за сянка са фини, но много от тях са брилянтни и ефектни.
Едногодишните растения са добро начало, за да видите кои ще понасят вашите условия на сянка. Восъчната бегония, фуксията, лобелията, импатиенсите, теменужките и колеусът предлагат разнообразие от цветове и текстури, с брилянтни нюанси на червено, розово, оранжево, жълто и лилаво. Повечето сортове не се представят добре на жарко слънце, което ги прави идеални за по-хладни условия на сянка.
Още: Не слагайте пепел навсякъде! Ето кои растения я обичат и как да я прилагате ефективно
Луковиците често са надеждни в сенчести места, особено в близост до широколистни дървета, осигурявайки на растенията слънце през сезонните им голи клони и след това ги засенчвайки от по-горещите летни лъчи, след като се разлистят. Кокичета, минзухари, нарциси, нарциси, фритиларии, гроздови зюмбюли, сцилии и други ще се натурализират, ако почвата е плодородна и добре дрениран