Грешката, заради която краставиците са горчиви: 90% от градинарите я правят през юни

23 май 2025, 07:08 часа

Появата на горчивина в краставиците е резултат от грешка, която почти всички градинари правят в началото на лятото. Причината за горчивината е вещество, наречено кукурбитацин, което се натрупва в плода поради стрес.

Грешката през юни, заради която краставиците стават горчиви

Юни изглежда идеален месец за растежа на краставиците, но именно по това време градинарите неволно създават условия, които превръщат сочните краставици в негодни за консумация плодове.

Причината се крие в поливането. През юни температурата на въздуха се повишава рязко, почвата изсъхва бързо и много градинари започват да поливат краставиците по-често и правят това именно през деня.

Торене на краставици с пепел: Какво трябва да знаете за него

Капките вода, които падат върху листата под палещото слънце, действат като лещи, причинявайки изгаряния. Растението, опитвайки се да се защити, забавя растежа си и започва да произвежда кукурбитацин. Но дори и да поливате в корените, грешка е да използвате студена вода от кладенец или сондаж. Внезапната промяна в температурата между топла почва и ледена вода шокира корените, което също причинява горчивина.

Как да се избегне това? Трябва да поливате краставиците само сутрин (преди 8 часа) или вечер (след 18 часа), когато слънцето не е толкова силно. Водата трябва да е топла - предварително се налива в бъчви, за да се затопли до температурата на въздуха. Важно е да не насочвате струята към листата, а да я излеете директно в корените.

Но основното е да се спазва режимът на поливане: през юни краставиците се поливат на всеки 2-3 дни, а при суша - ежедневно. Ако пропуснете дори един ден, стресът за растението не може да бъде избегнат и съответно не може да се избгне появата на горчивина в плодовете. 

Краставиците от тези сортове НИКОГА не горчат и рядко се разболяват 

Допълнителна тайна: мулчирайте лехата с окосена трева или слама. Това ще задържи влагата в почвата, ще предпази корените от прегряване и ще намали честотата на поливане.

И никога не разрохквайте почвата около краставиците с мотика - корените им са разположени близо до повърхността на почвата и нараняването им ще доведе до натрупването на кукурбитацин и съответно до горчивина на плодовете.

Още причини за горчивината на краставиците

Причината за горчивите краставици често е свързана с изчерпана почва и прекомерно торене. По-специално, горчивината може да е резултат от азотен дисбаланс в почвата. Същият ефект се появява и при активното добавяне на торове от оборски тор.

Твърде много или твърде малко светлина. Краставиците обичат светлината, но е необходимо да бъдат защитени от UV лъчи. Директната слънчева светлина е агресивна за зелените зеленчуци. Ако плодът е изложен на слънце за дълго време и често, най-вероятно ще стане горчив.

Как да предпазите краставиците от температурни промени?

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес