Какво е правилното подреждане на домати в оранжерия

21 май 2025, 19:20 часа

Правилното подреждане на домати в оранжерията определя не само размера на реколтата, но и здравето на растенията. Колко гъсто да засадите, в коя посока да ориентирате редовете и колко място да оставите за пътеки – това са въпроси, от които директно зависи дали ви предстои да берете килограми ароматни плодове или да се борите с болести и нисък добив.

Защо разпределението е важно?

Добрата подредба гарантира равномерно осветяване, стабилна температура и отлична циркулация на въздуха. При достатъчна дистанция между корените почвата се проветрява по-лесно, а листата съхнат бързо след поливане – ключов фактор срещу брашнеста мана и други патогени. Освен това преминаването за беритба става по-удобно и безопасно.

Засаждане на домати: Какво да сложите в дупката, за да растат по-бързо и да са по-вкусни

Колко растения да засадим на квадратен метър?

Практиката показва, че идеалната гъстота за индетерминантни сортове е 2-3 растения на квадратен метър, което отговаря на вътрешноредово разстояние около 40 см и междуредие 70-80 см. Детерминантните домати се чувстват отлично при 4-5 растения на квадратен метър благодарение на по-компактната си корона. По-плътното засаждане (над 4 растения на квадратен метър при високи сортове) рязко увеличава риска от дефицит на светлина и калций, а също така затруднява колтученето.

Направете това преди да засадите доматите в земята - разсадът ще се вкорени и реколтата ще бъде по-богата

Посока на редовете

Ориентацията север-юг осигурява максимално равномерно слънчево облъчване през целия ден. Така листните плочи получават светлина под различен ъгъл и се избягват сенчести зони. В по-къси тунели, които не могат да се разположат север – юг, изберете лек наклон на билото към юг, за да улесните пролетното затопляне.

домати

Ширина на пътеките

Пътеките трябва да бъдат достатъчно широки за удобно преминаване с кофа, маркуч или малка количка. Минимум 45 см е практична стойност; при хидропонни канали оставете 60 см, за да маневрирате свободно. Подравнете почвата, уплътнете леко и покрийте с геотекстил или чакъл, за да ограничите калта и бурените.

10-те най-неподходящи места за засаждане на домати – избягвайте ги на всяка цена

Подпори и височина

Подпорните конструкции се проектират за краен растеж от поне 2,2 м. При двустъблено оформяне са желателни двойни телове през 30 см, за да закрепите всеки стрък отделно. Линиите за шпалир се опъват здраво, а канапът се усуква леко около стъблото, за да не се впива и да осигури равномерен натиск без раняване.

домати

Вентилация и управление на влага

Когато растенията са подредени по отворена схема, въздухът се движи свободно и отнася излишната топлина. Съвременните оранжерии комбинират странична вентилация с покривни люкове; задачата ви е да не блокирате потока с твърде висока зелена маса. Оставяйте най-ниските 20 см без листа и поддържайте пътеките сухи, за да намалите влажността и риска от болести.

Засадете тези билки до доматите за естествена защита и по-богата реколта

Чести грешки

Зиг-заг редове на случаен принцип. Неравните линии затрудняват светлинното разпределение и създават тесни участъци, където се натрупва влажност.

Прекомерно високи легла. Повдигането над 30 см намалява обема на кореновата зона и прегрява субстрата през лятото.

Липса на редуване на сортове. Поставянето на висок и нисък хибрид в един и същи ред води до засенчване на по-компактния.

Недостатъчно фиксирани подпори. Разклатената конструкция се колебае при вятър и поврежда кореновата шийка

домати

Подреждане при хидропонни системи

В хидропонните уредби с канали или субстратни торби разстоянията се измерват не само между растенията, но и между отделните линии на отглеждане. Стандартната схема е двойна редица върху 30 см широк канал, като всеки корен има 40-45 см линейно пространство. Ако използвате кубчета минерална вата, шахматното им разположение позволява по-висока гъстота без застъпване на листната маса. Важно е обменът на въздух около корените да не се затруднява от твърде тесни канали, защото това води до кислороден недостиг и загниване.

Какви особености има в двустъбленото отглеждане на домати

Сезонни корекции

Подреждането се коригира според сезона. Пролетно засаждане допуска една идея по-плътни растения, защото светлата част на деня тепърва нараства и температурите са умерени. Лятното производство изисква по-широк интервал заради силната осветеност и опасността от прегряване. През есента отново може да се сгъсти, но трябва да се осигури добро обезлистване, за да прониква слабата слънчева светлина. Стратегията е проста: колкото по-силно слънце, толкова повече въздух и пространство между доматите.

Ако има памукова нощенка по доматите - какво трябва да направим

Правилната подредба в оранжерията е комбинация от оптимална гъстота, ориентация и удобен достъп за ежедневни грижи. Когато разпределите растенията според техния растежен тип и осигурите достатъчна ширина на пътеките, предстои ви по-малко болести и по-едри плодове. Подпорите, добрата циркулация на въздуха и равномерната светлина са стълбове на високия добив. Следвайте тези прости принципи и всяка оранжерия ще се превърне в стабилен източник на качествени домати през целия сезон.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес