Прибиране на реколтата на чесъна: Ето какво трябва да знае всеки градинар

07 юли 2025, 09:08 часа

За да се запази добре чесънът, без да гние или изсъхва, той трябва да се изкопае навреме. Ако приберете реколтата твърде рано, скилидките няма да имат време да узреят напълно, а ако изкопаете главите твърде късно, те ще се разпаднат при съхранение и ще загубят вкуса си. Ето кога е най-подходящото време за прибиране на реколтата от чесън, за да може да се съхранява възможно най-дълго.

Кога да изкопаем чесън: оптимално време

Зимният чесън обикновено се прибира през втората половина на юли, докато пролетният се бере около 2-3 седмици по-късно, около началото на август. Струва си обаче да се съсредоточите не само върху календара, но и върху външния вид на зеленчука.

Как да разберем, че е време за прибиране на реколтата на чесъна?

2-3 седмици преди планираното прибиране на реколта е добре да се намали поливането, особено ако времето е дъждовно. Излишната влага може да повлияе негативно на запазването на главите. За да ускорят узряването, много градинари внимателно разрохкват почвата около главите, за да осигурят по-добро „дишане“ на кореновата система.

Кои са основните признаци, че чесънът е узрял?

За да сте сигурни, че чесънът е готов за прибиране, е достатъчно да изкопавате 1-2 тестови глави на всеки няколко дни и да оценявате състоянието им. Обвивката трябва да е тънка и плътна. Ако кожата е все още влажна, лъскава и се разтяга към стъблото, чесънът все още трябва да узрее. Стъблото започва да увисва, листата изсъхват отдолу нагоре - това също е признак за зрялост.

Какво да засадите в градината след чесън

Как правилно да изкопаем чесън

Използвайте вила, а не лопата, така че има по-малък шанс да повредите главите. Ако почвата е твърде суха, тя може леко да се навлажни в деня преди прибирането на реколтата, това ще намали риска корените да се отчупят близо до дъното. Влажната почва ще улесни работата и ще намали вероятността от замърсяване на реколтата.

Как правилно да сушим чесъна след прибиране на реколтата

След изкопаване, разпределете главите на редове директно върху лехата, за предпочитане така, че листата от горния слой да засенчват главите отдолу, това ще ги предпази от пряко слънце. Сушенето трябва да се извършва 2–3 дни от едната страна, след това обърнете и сушете няколко дни.

Добре изсушеният чесън има еластични, а не меки скилидки, и суха и тънка кожица.

Внимателно сортирайте чесъна преди съхранение. Всички глави с пукнатини, дефекти, признаци на гниене или болести трябва да бъдат отделени и не трябва да се съхраняват за дълги периоди от време.

7 основни грешки при прибирането на реколтата от чесън

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес