Проблеми при отглеждане на босилек и как да се справите с тях

24 октомври 2023, 18:04 часа

Босилекът е чудесна подправка, която си заслужава да отглеждате в домашната градина. Не е трудна за отглеждане, но най-полезната част от растението босилек - листата - често е частта от растението, която ще бъде атакувана с проблеми. Продължете да четете, за да разберете на какво да обърнете внимание при отглеждането.

Още: Как да се отървете от листните въшки само за един ден

Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си

Кой ТРЯБВА да яде босилек?

Проблеми при отглеждане на босилек

Твърде много тор

Ако отглеждате босилек на открито в домашната градина, може да използва допълнителна доза тор от време на време, за да поддържа растенията здрави и да произвеждат листа. Достатъчно е да подхранвате веднъж месечно.

Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?

Още: Най - ефективният начин да държите змиите далеч от двора и градината си

Това подхранване може да създаде проблеми при по-бързо растящите растения, защото могат да станат дългокраки с нискокачествени листа. Маслата в листата, които придават на растенията техния отличителен вкус, също ще бъдат намалени, ако използвате много тор.

Падане на температурата

Ако има чувствителна разлика в температурата – това също може да засегне босилека. Билката е особено чувствителна към по-ниските температури. Трябва да се засажда, когато вероятността от замръзване отмине.

Ето кои са ползите на БОСИЛЕКА

Още: Най-добрите сортове домати: Те са сладки, месести, зреят рано и са устойчиви на болести

Още: 7 лечебни билки, които нашите баби имаха задължително в градината си

Няма достатъчно слънчева светлина

Босилекът обича пълно слънце – поне 6-8 часа слънчева светлина на ден. Босилекът, отглеждан на закрито, може да стане дългокрак, ако липсва светлина. Подрежете и преместете на по-светло място и новият растеж трябва да се върне към нормалното.

Неправилно поливане или липса на дренаж

Растенията имат нужда от добре дренираща почва, но също така обичат почвата да се поддържа влажна. Това означава поливане редовно, като същевременно се избягват рисковете от преовлажняване. Ако преполеете – стъблата мога да загният, а недостатъчното поливане ще доведе до дългокраки стъбла и липса на листа. Поливайте почвата, като избягвате листата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес