Пролетта през 2025 г. все още не е донесла радост на градинарите, а причината за това са хладните нощи, след които е възможна слана. В такива условия трябва да помислите как да укрепите разсада на най-капризните зеленчукови култури - домати и чушки. Най-доброто нещо, което може да се направи в тази ситуация, е да се приготви домашен тор, който да се използва по предназначение.
Най-добрият тор за разсада на чушките и доматите в хладна пролет
Има няколко варианта за приготвяне на хранителна смес, а най-простият от тях е янтарна киселина. За начало ще ви е необходима 1 таблетка от посочения продукт и 1 литър утаена вода. Ако не разполагате с таблетки, можете да използвате 0,2 грама прах за същото количество вода. Разбъркайте, докато се разтвори напълно, и продължете с кореновото подхранване.
Поливайте разсада с приготвения разтвор веднъж на всеки 3 седмици в корените. Със същия успех можете да приготвите домашен тор от мед (но някои източници препоръчват използването на смърчов мед). В този случай ще ви е необходима 1 ч. л. мед и една таблетка глицин. Смесете съставките и започнете да поливате корените на разсада с тази течност веднъж на всеки 2 седмици. Можете също да използвате всякакъв натурален мед за приготвянето на подхранващия разтвор.
Градинарите, които практикуват този метод за укрепване на разсад, единодушно споделят, че разтворът стимулира растежа на корените. Имунитетът на растението се засилва, а хранителните вещества от почвата се усвояват по-добре. В резултат на това храстите растат здрави и силни, а реколтата се подобрява по отношение на качество и количество.
Торене на доматите след засаждане: Кога и как се прави
Още за торенето на разсада
Основните вещества, от които растенията се нуждаят през целия си живот, са азот, фосфор и калий. Недостигът на който и да е от тях влияе върху качеството и външния вид на разсада.
По отношение на калия той е важен участник в процеса на фотосинтеза, така че неговият дефицит се отразява предимно на листата. Той е отговорен и за имунитета на растението, обилния цъфтеж и вкуса на плодовете.
Признаците на калиев дефицит са:
- изгаряне на маргинални листа;
- изсъхване и падане на листата.
Можете да подхранвате разсада с калиев нитрат, калиев магнезиев сулфат, калиев монофосфат, калиев сулфат и калиев сулфат. Например, разтворете 0,7–1 гр калиев монофосфат в 1 литър вода и полейте разсада в корените. След 10-15 дни подхранването може да се повтори.
Поливайте доматите с това и болестите ще ги подминат