Как динята влияе на стомаха?

16 юли 2025, 19:39 часа

Лятото е в разгара си, а с него и сезонът на динята. Но дори и в най-горещия ден мнозина се страхуват от прекаляване с динята заради разпространеното вярване, че тя „разтяга стомаха“ и трайно нарушава храносмилането. Наистина ли това е вярно? Руският лекар Сергей Малоземов развенча мита, свързан с този вкусен летен плод.

Защо се появява тежест в стомаха след консумацията на диня?

"Ако сте изяли половин диня и имате чувството, че ще се пръснете, не се паникьосвайте. Това е естествената реакция на тялото ви към комбинацията от голям обем течност и фибри. В динята няма много от тях, но заедно с водата създават усещане за пълен стомах", казва специалистът.

5 знака, които издават, че динята не е годна за консумация: Не я яжте, ще навреди на здравето ви

Въпреки това, както обяснява д-р Малоземов, стомахът е един от най-еластичните органи в човешкото тяло. В нормално състояние обемът му е около 50 мл, но може да се разтегне до 4 литра и след това да се върне към първоначалния си размер без никакви проблеми.

Кога динята наистина може да причини вреда?

Въпреки че страхът от „разтягане на стомаха“ е неоснователен, все пак трябва да се внимава с динята. Този плод натоварва много отделителната система, тоест бъбреците, съдържа много захар и понякога провокира подуване на корема и колики. 

Какъв е правилният начин да се яде диня?

Можете да получите максимална полза и минимален дискомфорт след консумацията на диня, ако следвате следните прости правила:

  • Яжте динята отделно от другите храни, 1-2 часа след хранене.
  • Не пийте вода и не яжте веднага диня след консумацията на студени напитки.

Как да разберете още в магазина, че динята е сладка и узряла?

Оптималното количество диня, което може да се изяде наведнъж, е 300-400 гр, особено ако сте склонни към подуване или имате стомашно-чревни проблеми. Купувайте дини от проверени места: нискокачествените плодове съдържат нитрати и химикали.

„Насладете се на любимия си плод, макар и умерено. Ако консумирате твърде големи количества от него, може да имате проблеми с храносмилането и бъбреците, но не се притеснявайте за стомаха си. След няколко часа коремът ви ще се върне към предишния си размер“, споделя експертът.

Той коментира и какви са ползите от този плод. Динята е богата на витамини А и С и е лидер по съдържание на ликопен, мощен антиоксидант. Освен това, динята съдържа соли на желязо, калий, натрий, фосфор и магнезий, които допринасят за нормалното функциониране на хемопоезата, храносмилането, сърдечно-съдовата система и ендокринните жлези.

Дините имат диуретично и холеретично действие, предотвратяват образуването на жлъчни камъни, насърчават елиминирането на холестерола и помагат за контролиране на сърдечния ритъм, както и за регулиране на кръвното налягане.

Полезно ли е да се яде диня всеки ден през лятото?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес