Възможно е самостоятелно да се определи рак с тумори на млечните жлези, кожата, устната лигавица, но симптомите на заболяването се появяват, когато туморът вече е надхвърлил първия стадий.
Още: Неприятности с магнитни бури: Ето как да борите с тях и как винаги да сте нащрек, ако има
Още: 4 показателя, които могат да спасят живота ви – следете ги редовно
Това каза руският онколог Михаил Федянин, ръководител на химиотерапията в Московския медицински център „Комунарка“ по повод Световния ден за борба с рака, отбелязван на 4 февруари. „Можете самостоятелно да определите онкологично заболяване в себе си с тумори с визуална локализация, например млечни жлези, тестиси, кожа, устна лигавица“, каза Федянин. Според него често симптомите на заболяването се появяват, когато туморът вече е надхвърлил първия стадий, така че е по-добре да се подлагате на редовни прегледи, например като част от медицински преглед, който включва скрининг за откриване на асимптоматични тумори , ранен стадий на заболяването и предракови заболявания.
Болката в тези части на тялото издава висок холестерол
„Въпреки това необходимо е да се обърне внимание на някои общи симптоми: необяснима загуба на тегло, умора, намаляване на хемоглобина, лошо храносмилане, кашлица, задух, синдром на болка, наличие на допълнителни образувания в меките тъкани, в коремната кухина, патологично кървене, утежнена наследствена история на онкологични заболявания - всичко това е причината да се свържете с терапевт, чиято задача е да предпише определен набор от изследвания. Ако подозренията за онкологично заболяване продължават, лекарят насочва пациента към съответното лечение”, обясни онкологът. Федянин каза, че при някои тумори има определени етиологични фактори: при меланома - излагане на кожата на слънчева светлина, при рак на белия дроб - тютюнопушене, при хепатоцелуларен рак - вирусен хепатит.
Още: 7 храни, които буквално могат да променят психиката ви
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете киви всяка вечер преди лягане за 3 седмици
Но дори сред тези заболявания има значителна част от пациентите без рискови фактори.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!