Положителните резултати от изследване за антитела не се считат за достатъчни за издаването на сертификат за преболедуване. Това написаха от Министерството на здравеопазването във Facebook.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
Te цитират технически доклад на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията и Съвместния изследователски център. В документа се посочва, че положителен резултат от изследване за антитела не може да предостави каквато и да е информация за момента на заразяване и не може да изключи протичаща понастоящем инфекция.
От центъра за профилактика и контрол на заболяванията са преразгледали отново резултатите и са стигнали до заключението, че няма промени в научните доказателства, които да са в полза на признаването на антителата за преболедуване.
"Комисията не обмисля приемането на делегиран акт за изменение на Регламента за Цифровия COVID сертификат на ЕС, с който да се даде възможност за издаването на сертификати за преболедуване въз основа на изследване за антитела", пишат от ведомството.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите