Появиха се и записи на служители от "Медицински одит", прикривали лекарски грешки

15 юни 2018, 20:00 часа 4486 прочитания 0 коментара

Записи уличават служители на „Медицински одит” в манипулиране на проверки на лекарски грешки. Скандалът с потулването на над 11 смъртни случая се разраства, а прокуратурата разследва мащабни злоупотреби с власт.

Още: Пет деца от спортния лагер във Варна са настанени в инфекциозна клиника

Още: Лимитите на болниците се връщат, депутатите отхвърлиха президентското вето

„- Виждам, че няма воля да бъде подписано и изпратено.

- Ако аз Ви го одобря, аз ще го подпиша.

Още: Ракът на дебелото черво: Как една системна промяна може да спасява човешки животи (ВИДЕО)

Още: Борите се с наднормено тегло, диабет тип 2 или други метаболитни проблеми?

- Аз залагам, че няма да го одобриш. След два месеца моткане, пак няма да го одобрим.”

Тези записи, излъчени по Нова телевизия, са свързани със сигнал от Кюстендил за направена операция без нужда. Част от тях са записани по време на директорски съвет на Изпълнителната агенция „Медицински одит”.

„- Кажи ясно! Шефката се обади, няма да го пускам, да не ги играем тези театри. Аз тук изпилих нервите на всички по веригата… днес до 2 часа да го пратя.

Още: От "Пирогов" алармират: Инфарктът през нощта при жеги е по-опасен от дневния

Още: Нощните високи температури носят по-висок риск от инфаркт от дневните

- Да и тя се обади и ми го каза, че иска да го видя! Няма да го пратя, като ми е наредено…аз няма!”

- Сега, ако ѝ звънна на шефката ще го потвърди ли това?

- Ще го потвърди! Звънни ѝ.”

Обстановката станала нетърпима в края на 2016 година, разказва бившият главен секретар на агенцията Димитър Евлогиев. Инспекторите получавали директни указания за изхода на спорните медицинските казуси, допълват от прокуратурата.

„На тези служители са били давани указания как да извършват проверката. Тези служители са били карани да поправят изготвени вече доклади към констативни протоколи”, заяви Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор.

Целта, според държавното обвинение, е прикриване на лекарски грешки. Разследват се общо 11 смъртни случая.

„Установявани са в някои случаи драстични нарушения, но директорът е поставял резолюция „маловажно””, заяви Румяна Арнаудова.

Според новите сигнали в Кюстендил има случаи на оперирани хора, без да са им направени необходимите изследвания, които да докажат нуждата от интервенция. И още хората се изпращали в конкретна дрогерия, която се свързва с лекарските среди, твърдят източници на телевизията.

„Това, че изделията не минават през болничната аптека, това задължително, трябва да остане в доклада”, смята анонимен източник.

Подобно на случаите с починалите новородени, тук също имало подменени протоколи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес