Подуправителят на Националната здравноосигурителна каса Иванка Кръстева е била уволнена днес. От пресцентъра на институцията потвърдиха информацията.
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Мотивите за отстраняването от длъжност обаче не са ясни, предаде Дарик.
Кръстева пое поста след като предшественикът й Димитър Петров се отказа от него с мотива, че вижданията му по отношение на лекарствената политика се разминават с тези на тогавашния министър на здравеопазването д-р Петър Москов.
Преди да стане подуправител на здравноосигурителната институция, Кръстева, която е дългогодишен юрист, беше съветник на министър Москов.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
По закон управителят на НЗОК се избира от парламента, а той назначава и освобождава подуправителя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Възможно е на поста отново да бъде върнат Димитър Петров, който споделя много от вижданията на Семерджиев.
Формално повод за освобождаването на Кръстева може да е станало недоволство на пациенти и фармацевтични фирми срещу правилата, по които НЗОК отпуска новите безинтерферонови терапии срещу хепатит С, за което в сряда следобед има среща в здравната каса.
По-рано през деня от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) изпратиха писмо до Семерджиев и до касата, с което настояха за преразглеждане на процедурата по договарянето на отстъпки и фаворизирането на икономически най-изгодната терапия.
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Според иновативните фармацевтични компании законодателството не предвижда класиране на терапии и тяхното предписване от медицинските специалисти на база на критерий "разходна ефективност". Оттам предупреждават и че чрез новата процедура се създава риск от монополизиране на определен продукт на конкретен производител поради липсата на законово основание за това, както и поради факта, че се дава приоритет на финансовите пред медицинските критерии при предписването на лечение.
Налагането на икономически най-изгодната терапия като първи избор за лекарите се подкрепяше от досегашното ръководство на НЗОК и бившия здравен министър Петър Москов, според когото зад недоволството стоят засегнати икономически интереси.