Ако въртенето на Земята продължи да се ускорява, ще бъде отнета секунда от атомните часовници
Според изданието скоростта на въртене на Земята около нейната ос се е променяла през вековете - например преди милиони години една година е отнемала не 365 дни, а 420. Всеки ден на нашата планета се състои от 86 400 секунди, но ротациите невинаги са еднакви - върху тях се отразява движението на земната кора, океаните и атмосферата, както и привличането на Луната. Така през цялата година всеки ден продължава с част от секундата повече или по-малко.
Как са се образували Земята и Марс – разказват метеоритите
Изследователи са се убедили, че Земята и Марс са се формирали от сливането на планетарни ембриони и планетезимали, а не от фин прах. За...
За определяне на точното време се използват атомни часовници, в които времето се измерва по движението на електроните в атомите, охладени до абсолютната нула. За да съвпаднат броят на секундите в атомния часовник и въртенето на Земята, от 1972 г. приблизително на всяка година и половина се добавяше допълнителна секунда. Никога не е имало нужда да се използва отрицателна високосна секунда, тоест да се изважда секунда от времето на атомния часовник, така че системата, създадена за тази цел, никога не е била тествана на практика.
Идеята за изваждане на секунда се появи миналата година, когато въртенето на Земята е започнало да се ускорява, но след това то отново се забавило: през 2021 г. скоростта ѝ е с 0,39 мс/д по-малка от 2020 г.
„С течение на времето часовникът започва постепенно да се отклонява от астрономическото време - казва Юда Ливайн от Националния институт за стандарти и технологии на САЩ пред Discover Magazine. - За да не става тази разлика прекалено голяма, през 1972 г. е взето решение периодично да се добавя допълнителна секунда към атомните часовници.“
Националният институт за стандарти и технологии се занимава с това да проследява скоростта на въртене на Земята, като изпраща лазерни лъчи до спътници и измерва тяхното движение. При необходимост учените спират атомните часовници за секунда и след това ги включват отново. „Въртенето на земята е много сложно нещо - обяснява Ливайн. - Не може да се предвиди какво ще се случи далеч в бъдещето."
Изобщо не е кръгла. Каква форма има Земята? (ВИДЕО)
Земята има форма на сфера с диаметър 12 742 км – но само на пръв поглед. Всяко небесно тяло с достатъчни размери с времето става ...
От 2016 г. към атомния часовник не е добавяна допълнителна секунда, а скоростта на планетата след няколко години нарастване през 2021 г. отново е започнала да се забавя. Според Ливайн учените не са очаквали, че може да няма нужда от допълнителна секунда: те са смятали, че Земята ще продължи да се забавя, така че този поврат е бил „много неочакван“.
Ако тенденцията се промени, може да настъпи момент, когато учените ще трябва да предприемат действия, но все още не е ясно какви именно, се отбелязва в статията. Питър Уибърли от Националната лаборатория по физика на Великобритания казва пред Discover Magazine, че при по-нататъшно увеличаване на скоростта на въртене на Земята може да се наложи да се прибягва до отрицателна високосна секунда. "С други думи, вместо да добавим допълнителна секунда, за да помогнем на Земята да навакса изоставането, ще трябва да отнемем секунда от атомните часовници, за да се синхронизират със Земята", добавя експертът.
Въпреки че учените знаят как да извършат тази процедура, те не са сигурни дали тяхната система наистина ще работи и какви ще бъдат последствията. Например интернет разчита на постоянния времеви поток, който се измерва на атомните часовници. Различните цифрови компании подхождат към високосните секунди по различни начини – например Google разпределя високосното време за всички секунди в една година.
Според Ливайн интернет се основава на аксиомата, че времето е непрекъснато, в противен случай непрекъснатият поток от информация ще се разпадне. В същото време експертът отбелязва, че цялата суматоха около допълнителна секунда – добавена или отнета – може да е излишна, тъй като по принцип за 100 години едва се натрупва една допълнителна минута.
Земята, изглежда, се е формирала по-различно, отколкото си мислим
Криптон от мантията на Земята, събран в геоложки горещи точки в Исландия и на Галапагоските острови, е дал на изследователите от Калифо...
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРЕСНО:
Невероятно: Три крокодила спасиха бездомно куче (ВИДЕО)
Учени: Две кратки дремки са по-добре от два часа сън
Откриха как умират мозъчните клетки при болестта на Алцхаймер
Пробив в далечното минало: Откриха "мумифицирани" пчели от преди 3000г.
Какво знаем за новите доминиращи варианти на COVID-19: Говори вирусолог от САЩ (ВИДЕО)
Хранителната добавка дава надежда за болните от множествена склероза
Мистерията на канибализма сред неандерталците
Защо земетресението в Мароко беше толкова разрушително (ВИДЕО И СНИМКИ)
Учени откриха нови мозъчни клетки
Генетици разчетоха 20 генома на освободени роби от остров Света Елена
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: време атомен часовник въртене на Земята отрицателна високосна секунда високосна секунда