Как да се поучим от Европа, за да решим проблема със зърното? Говори икономист от БАН (ВИДЕО)
Земеделският бранш излезе на национален протест заради решението да не се удължи забраната за внос на украинско зърно у нас. Вносът от Украйна ли е истинският проблем на българското земеделие и какви са възможните решения за по-равномерно разпределение на субсидиите между малките и големите производители? Отговорите доц. Боюклиев опита да даде в Студио Actualno.
Още: Денков: Зърнопроизводителите не искат диалог, два пъти не се отзоваха за среща
Възможни варианти - таван на субсидията и модулация
Според него в случая има повече политика, отколкото икономика. "Такива са условията – субсидията на единица площ е европейска политика за 27 страни. Защо в другите страни обаче нямаше такъв ефект като при нас? Защото там има таван на субсидията и модулация", обясни той.
Доц. Боюклиев даде пример с модулацията в Германия, където 10% от субсидиите се прехвърлят при малките предприятия, а над определена площ - 5-6 хиляди декара - вече не се вземат пари. "Това се прилагаше от 26 страни (от 28, тъй като в този период и Великобритания беше в ЕС - бел. ред.) – без нас, защото нашите политици от различни цветове обслужваха едрите арендатори, и без чехите, които си запазиха кооперациите", посочи експертът.
Още: Foreign Policy: Украйна в ЕС ще е трагедия за еврофондовете за Източна Европа
Според него инвестициите на големите производители са добра основа, вместо да изнасят зърно, да го преработват във фуражи и така да развиваме животновъдство, а оттам да имаме българско мляко и месо. "В крайна сметка да го качим на чинията на туриста и там е най-голяма добавената стойност. Това липсваше през последните 30 години. Така ние не се изолираме от Европа – това е здравето, това е зеленият преход", заяви доц. Боюклиев.
Още: Украйна ще съди Полша, Унгария и Словакия заради забраната за украинско зърно
Как да постъпи България?
"Да гледаме какво правят Полша, Унгария и Румъния. Унгария иска реекспорт с такса на тон пшеница или слънчоглед. Трябва да се търсят такива решения, но да се съгласуват с Брюксел. С нашите зърнопроизводители в никакъв случай да не се води война и да не се противопоставят едни на други – това не е национална политика", твърди икономистът.
Още: Зърнопроизводителите: Терористи? Работата е заради много пари
Как доц. Боюклиев коментира позицията на БАБХ, че украинското зърно не е опасно, и как вижда голямата картина на световната продоволствена сигурност - гледайте във видеото:
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРВЮ:
"С кръпки в закона не се бори войната по пътищата": Диана Русинова пред Студио Actualno (ВИДЕО)
“Отговорите“: С Любомир Аламанов, Димитър Ганев и проф. Светослав Малинов (ВИДЕО)
115 години по-късно: Независима ли е България? (ВИДЕО)
Възможен е ремонт на кабинета след местния вот: Димитър Ганев в "Отговорите" (ВИДЕО)
Васил Бележков: Всяка една подкрепа за творците е добре дошла
Оръжия и санкции: Скритите послания в срещата на Путин с Ким Чен Ун според Димитър Гърдев (ВИДЕО)
Много е странен протестът на зърнопроизводителите: Любомир Аламанов в “Отговорите“ (ВИДЕО)
Живописецът Петър Пиронков: С всяко произведение аз търся нечутото и невидяното
Редактор:
Димитър Радев
Етикети: внос на зърно Зърнопроизводители украинско зърно Студио Actualno Огнян Боюклиев