Медал и четвърто място за България от Балканиадата по полумаратон

4378
Снимка: Личен архив

"Бегачите" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.

Националната състезателка в дългите бягания Маринела Нинева спечели сребърен медал от Балканското първенство по полумаратон в Никшич, Черна гора. Шампионатът се проведе в неделя (14 април) на тежко трасе със сериозна денивелация, което не позволи на атлетите да гонят силни резултати.

Сребро за Маринела Нинева от Балканското по полумаратон

Маринела Нинева изпълни програма максимум, финиширайки зад албанската звезда в атлетиката Луиза Гега. Българката, която стана втора на Националния шампионат по полумаратон в Стара Загора с нов личен резултат 1:14:00 ч. през март, сега спря хронометрите на 1:19:42. Луиза Гега финишира за 1:17:12.

Нинева движеше в темпото на Гега до 9-ия километър, откъсвайки се пред останалите състезателки. След това обаче албанката натисна на изкачването и се откъсна на Маринела. И Нинева, и Гега подобриха рекорда на трасето при жените, който бе 1:23:02.

Маринела Нинева

Нинева ще се бори за медал и на Балканиадата по маратон

За Маринела Нинева предстои участие на състезанието "Beroe 5K" в Стара Загора през идния уикенд, а на 28 април ще участва на Балканския шампионат по маратон. На маратонската дистанция тя има личен резултат 2:39:21 ч., поставен през декември 2023-а в Турция.

4-о място за Николай Кауфман в Никшич

България имаше още един представител на Балканското по полумаратон - 20-годишният Николай Кауфман, който се представи достойно при мъжете. Сребърният медалист от Националния шампионат в Стара Загора финишира четвърти за време 1:12:00. Шампион стана друг атлет на Албания - Давид Николи, с време 1:10:07.

Личният резултат на Николай Кауфман на полумаратон е 1:09:36, поставен на изминалия Национален шампионат. Кауфман мечтае за рекорди в дългите бягания, а зад гърба си има един от водещите треньори на България (повече четете в линка).

Автор: Стефан Йорданов

ОЩЕ от "Бегачите": Силни резултати и рекорди за България в дългите бягания: "Бегачите" през март 2024 г. (ОБЗОР)