Салимова се представи достойно на генералната репетиция преди най-важния турнир

8062

Младата звезда на българския шахмат Нургюл Салимова записа достойно класиране на Откритото първенство на Исландия. Надпреварата се явяваше генерална репетиция преди старта на Турнира на претендентките за световната титла, който ще се проведе в канадския град Торонто от 4 до 21 април.

Нургюл Салимова - втора при жените на Откритото първенство на Исландия

Нашата състезателка завърши на второ място при жените и на 19-а позиция в генералното класиране на шампионата в островната държава. Тя финишира с 6,5 точки от възможни девет. 20-годишната Салимова постигна пет победи, три ремита и само една загуба, която бе от литовския гросмайстор Паулиус Пултиневичиус.

ОЩЕ: Нургюл Салимова: Най-голямата ми цел е да стана световна шампионка

Престижно реми за Салимова, само рускиня я изпревари

В последния девети кръг "Сияйната роза" на родния шахмат направи реми с белите фигури с турския гросмайстор Емре Джан, който има със 125 точки по-високо ЕЛО от нейното. При дамите българката беше изпреварена единствено от рускинята Лея Гарифулина. Тя също събра 6,5 точки, но има по-добри допълнителни показатели.

Пас към миналото

Имените шахматисти останаха зад Нургюл

Зад Нургюл Салимова останаха играчи като украинската легенда Васил Иванчук, френския гросмайстор Жул Мусар и китайките Чжу Цзинър и Миаои Лу. Шампион в Рейкявик е румънецът Богдан-Даниел Дяк със 7,5 точки. Втори със 7 пункта се нареди французинът Себастиен Мазе, а трети също със 7 точки е Пултиневичиус от Литва.

Предстои най-важното изпитание за Салимова

За Салимова участието в Откритото първенство на Исландия бе генерална репетиция преди старта на Турнира на претендентките за световната титла. Състезанието, в което ще участват осем от най-добрите шахматистки от цял свят, ще излъчи съперничката на китайката Цзю Вънцзюн в мача за световната титла през 2025 година. Турнирът в канадския град Торонто е от 4 до 21 април.

ЗА СЪЖАЛЕНИЕ: Обединението в българския шахмат остава мираж - засега (ВИДЕО)