Финансовият министър Асен Василев стана поредният ръководител на ведомство, който отправи апел към депутатите за актуализация на бюджета.
Още: Пеканов: Брюксел чува и мнението на Радев за еврозоната
Още: Ивайло Мирчев: Ще хвърчат глави, ако се установят злоупотреби в „Младост“ и „Люлин“
Василев помоли народните представители да бъде сформирана бюджетна комисия и да се захване с актуализацията по най-бързия начин.
Към момента рриходната част в бюджета се движи изключително добре. Това се дължи отчасти на по-добрата икономическа ситуация в страната и отчасти на по-добрата събираемост.
Очакваме до края на годината да бъдат събрани около 2 млрд. лева допълнителни приходи, над това, което е заложено в Закона за бюджета, отчете след заседание на Министерския съвет той.
Още: "Да не говорят с недомлъвки": Петков и Василев за напусналите кметове от "Продължаваме промяната"
Още: Деница Сачева стана вицепрецидент на ПАСЕ
"Това е при прогнозирана тежка Ковид криза. Т.е. два месеца тази година да бъдат както бяха ноември и декември миналата година ", поясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Радев обвърза еврозоната с войната в Иран: "България да не бъде въвлечена в конфликтите" (ВИДЕО)
Още: България зае страната на САЩ и е против Русия за иранската ядрена програма
По думите му, ако няма тежка Ковид криза тези приходи могат да бъдат даже над 2 млрд. лева.
Василев разясни защо при такава добра приходна част, която позволи в рамките на служебния кабинет да не трябва да се тегли заем, се налага актуализация на бюджета:
"В Закона за бюджета се фиксира както приходната част, така и разходната част. Ние даже да имаме 2 млрд. повече приходи нямаме право да ги харчим, да ги използваме за различните видове средства, които трябва да бъдат дадени - за пенсии, за подкрепа на бизнеса, за здравеопазване".
Още: Гуцанов каза колко възрастни хора са изведени от домове