"След проведени дискусии и срещи с всички парламентарни групи се съгласих моята номинация за шеф на БНБ да бъде издигната от името на "Продължаваме промяната". Очаквам подкрепата на БСП и "Демократична България" и да влезем в една истинска аргументирана дискусия за бъдещето на народната банка".
Още: Радостин Василев: Пеевски иска да сложи ръка върху бъдеща сделка на "Лукойл"
Още: Василев за боклука: Товарят гражданите, за да може Вълка и Заека да прибират тройна печалба
Това обяви в кулоарите на парламента председателят на парламентарната група на най-голямата партия Андрей Гюров и допълни, че е убеден в качествата и опита си да преведе Българската народна банка през трудните мигове:
"В момента се намираме в един изключително важен момент, в който предстоят да се вземат трудни решения за бъдещето на финансовата система на страната с години напред. Очакваме приемане на България в Еврозоната и очакваме повече прозрачност в управлението на банката. Категорично не трябва да се повтарят историите с КТБ, ББР и други подобни скандални случаи", обяви още кандидатът за нов гуверньор.
Гюров увери, че на този етап няма трусове в коалицията:
Още: Ивелин Михайлов бил извикан в централата на ГЕРБ през 2023, заради сръбската премиерша
Още: "Иван Костов трябва да се върне на власт": ДСБ искат съкращения и по-малко почивки (ВИДЕО)
"Нека народните представители да преценят кой от двамата кандидати е по-добър за този пост", като така хвърли ръкавицата към другия кандидат за шеф на банката Любомир Каримански.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мнозинството спаси премиера и министри от изслушване за наводненията
Още: "Не го решаваме ние тук": Пеевски отговори законно ли е главен прокурор Сарафов (ВИДЕО)
Припомняме, че по-рано днес коалицията на практика отново се разцепи, след като не успя да излезе с единна номинация за нов гуверньор на Българската народна банка. Съуправляващата партия ИТН настоя и самостоятелно излъчи именно Каримански за шеф на банката, а според медийни спекулации той вече е договорил подкрепа за себе си от опозиционните партии.
Простите изчисления показват, че с тези заявки подкрепата за Андрей Гюров би възлязла на точно 109 гласа в пленарна зала (от депутатите на "Продължаваме промяната" - 67, БСП - 26 и "Демократична България" - 16). Ако се потвърдят слуховете, че другият кандидат - Любомир Каримански ще бъде подкрепен в зала от опозицията, то той би получил останалите 131 гласа в своя полза (от депутатите на "Има такъв народ" - 25, ГЕРБ-СДС - 59, ДПС - 34 и "Възраждане" - 13).
Още: Шокиращо: За 10 месеца са похарчени над 1 милиард лева повече за заплати в МВР
Още: "Да ги събарят още днес": Борисов за незаконното строителство в Елените (ВИДЕО)