Бивш здравен министър: Президентът наложи вето над мораториума на лекарствата, защото се е объркал

09 декември 2017, 11:30 часа 3797 прочитания 0 коментара

„Става въпрос за нови лекарствени средства, които не се използват в България в момента”, поясни бившият здравен министър Радослав Гайдарски по повод мораториума на лекарства.

Още: Пеевски обеднява с милиони, а кой забогатява? Актуалното имущество на политиците

Още: Вариантът за бъдещ премиер без имоти и дългове, но със сериозни банкови влогове

Той е категоричен, че президентът Румен Радев, който наложи вето на тези тестове, и хората са се объркали точно какво се забранява. „Президентът налага вето, защото не му е било обяснено добре”, коментира Гайдарски.

„Имаме група хора в България, които непременно искат всяко лекарствено средство да го вкарат в нашата страна. Голяма част от тях все още не са с доказани качества. Това лекарствено средство, само след 10 години, ще струва 5 лева”, поясни Гайдарски пред bTV.

„Нашите хора се лекуват с много модерни лекарствени средства. Ние използваме иновативни средства повече от всяка друга страна в Европа”, категоричен е Гайдарски.

Още: "Политиците да спрат да говорят безсмислици": Михаил Кръстев обяснява какво става с парите ни (ВИДЕО)

Още: Очакван избор: Ясен е кандидатът за заместник на омбудсмана и потенциален служебен премиер

По повод предложения от БСП мораториум за болниците Гайдарски смята, че помагат на правителството.

„Парите потъват по много неуточнени начини. Възможността всеки директор да провежда търгове за болницата, при положение че средствата идват от здравното министерство и от НЗОК, това дава възможност по всякакви начини да се отклоняват.

Според доц. Иво Петров, който е специалист по инвазивна кардиология, болниците в страната наистина са много, а причината за това е забраната да се приватизират държавни болници в затруднение.

„Административно-командните мерки не са в услуга на никой. Системата има нужда от оптимизация наистина, но трябва да има консенсус”, категоричен е той.

Още: Как Пеевски вкарва в капан Румен Радев и ПП? Анализ на Цветанка Андреева (ВИДЕО)

Още: Борисов за срещата Тръмп-Путин: Очаквам положителен план и за Украйна, и за Русия (ВИДЕО)

По думите му всички лечебни заведения трябва да се оценяват на базата на медицинската услуга и това да се контролира постоянно, като при установяване на злоупотреби да се налагат глоби.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес