С операциите срещу руски шпионски мрежи в България свърза уволнението си от поста председател на ДАНС досегашният шеф на контраразузнаването Димитър Георгиев.
Още: Димитър Ганев: По-добрият вариант за кабинет бе първоначалният - коалиция от 4 формации
Още: Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни
По обяд служебното правителство предложи на президента Румен Радев да уволни Георгиев и да назначи на поста Пламен Томчев. Като мотиви за уволнението премиерът Стефан Янев посочи уронване престижа на службата и политически мотиви в работата на Георгиев.
"Работил със със сегашния премиер и при предния служебен кабинет на президента Радев. Единствената разлика оттогава е, че допуснахме грешки. Като това, че в последната година разкрихме мрежи на чужди разузнавания и по-специално последната шпионска мрежа, свързана с Русия", заяви Георгиев.
Първите данни, които служебният премиер е поискал от ДАНС са свързани именно с последния шпионски скандал, разкри досегашният шеф на контраразузнаването. Той обаче отказа да обвини Янев за връзки с мрежата от военни, шпионирали за Русия. Георгиев отказа повече подробности, защото има забрана от прокуратурата.
Още: Екатерина Михайлова: ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца
Още: “Кабинетът е по-скоро “Борисов-4”: Добромир Живков за компромисите в името на редовна власт (ВИДЕО)
Притеснително е, че сегашният вицепремиер Бойко Рашков му е отнет достъпа до класифицирана информация за три години. Изтекоха две и остава още една, а отнемането на допуска не е обжалвано, заяви още уволненият шеф на ДАНС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кузман Илиев: Преходът свърши, идва време за нови хора и идеи
Още: ИТН отмени конференцията си за избор на ново ръководство
Във вторник ДАНС е дала доклад на премиера Янев по вътрешната проверка дали са подслушвани политици. Георгиев обяви, че обвиненията от страна на Атанас Атанасов са несъстоятелни, но не отговори на въпроси дали политици са попадали в СРС-та на агенцията покрай други разработки.
Георгиев недоумявал с какво е уронил престижа на ДАНС, след като агенцията е награждавана от партньорски служби и е допусната в контраразузнавателния Шенген. Благодаря на всички колеги, защото дълги години работихме заедно професионално. Чакам си указа ш ще си тръгна с високо вдигната глава, заяви Димитър Георгиев.
Работил съм с пет различни правителства и докато нямаше разкрития по шпионски мрежи нямаше проблем, отговори той на обвиненията, че е изпълнявал политически поръчки.
Още: Надежда Йорданова: Сянката на Делян Пеевски стои зад този кабинет
Още: Трифонов да не дава акъл по финансова политика, призова Асен Василев
Припомняме, че бившият премиер Бойко Борисов също свърза освобождаването на Георгиев с разкриването на руска шпионска мрежа.